Nikeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikeli

Nikeli është një element kimik me simbolin Ni dhe numrin atomik 28.

Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikeli u zbulua nga Axel Fredrik Cronsted në vitin 1751 në Suedi. Emri nikel vjen nga fjala gjermane kupfernickel e cila do të thotë bakri i djallit. Cronsted mendoi se nga ky mineral niccolit do të përftonte bakër por në fakt mori një mineral ne ngjyrë të bardhë në të hirtë që e quajti nikel për shkak të mineralit nga i cili ishte përftuar.

Përshkrim i vetive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikeli është një metal tranzicioni i grupit të VIII-B dhe perioda 4. Ai ka shkëlqim argjendi të bardhë me një nuancë të lehtë të bardhë.

  • Masa atomike (A): 58.69 g/mol
  • Dendësia ne 20o C : 8.91 g/l
  • Pika e shkrirjes: 1455o C
  • Pika e vlimit: 2913oC
  • Numri atomik (Z) : 28

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]