Hassiumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hassium është element kimik artificial dhe radioaktiv i zbuluar nga Instituti për jone të rënda (Institut für Schwerionenforschung) në Darmstadt, Gjermani. Hassium quhet në latinisht shteti federal (Bundesland) Hessen.


Përbërja[redakto | përpunoni burim]

Kombinimet kimike[redakto | përpunoni burim]

Përdorimi[redakto | përpunoni burim]

Shih dhe këtë[redakto | përpunoni burim]


Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.