Silici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Silici

Silici ose Siliciumi është element më i përhapur ne natyrë në formë komponimesh. Nuk gjendet i lirë në natyrë por në formë të komponimeve, kryesisht si kuarc. Përdoret per përfitimin e aliazheve të ndryshme, të cilat kanë zbatim në metalurgji. Produkti me i rëndësishëm i tij eshte qelqi qe sherben per prodhimin e materialeve te ndryshme sic jane fibrat optike qe perdoren shume ne industri si dhe qelqet dhe thjerrat optike qe perdoren ne aparatet e ndryshme sic jane teleskopet dhe mikroskopet. Fakti qe qelqi eshte material gjysemperçues ka te beje me disa parregullsi ne rrjetin e tij kristalor.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:
Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Silicon
Wiki WikiFjalori: Silici – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë