Beriliumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beriliumi
Beriliumi , kristalor

Berilium është element kimik me simbol Be dhe numër atomik 4.

Një element dyvalent , Berilium në natyrë nuk gjindet i pastër , por i kombinuar me elemente të tjera , mineraleve , xehe. I lirë është një element gri, i fortë, i lehtë i brishtë metal alkaline-tokësor.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri berilium vjen prej greqishes βήρυλλος, bērullos, beryl, prej Prakrit veruliya, prej Pāli veḷuriya; ] veḷiru ose , viḷar, "to become pale," beryl.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The American Heritage Dictionary of the English Language: beryl". Houghton Mifflin Company. 2000. Marrë më 2008-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Struktura e elektroneve

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Beriliumi – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.