Jump to content

Magneziumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magneziumi

Magnezi (Mg) është element kimik dhe gjendet i lirë në natyrë. Nga djegia e këtij elementi tek fishekzjarrët krijohet një dritë e bardhë ndriçuese. Në trupin e njeriut normal magnezi paraqitet me një përqindje prej afro 0,15 %. Kjo sasi përkujdeset për forcimin dhe ruajtjen e imunitetit dhe gjallërimin e nervave dhe turrjen e muskujve.

Magnezi i takon grupit të elementeve te bllokut s me numrin rendor 25 në sistemin periodik. Nga gjithsej 11 izotopet vetëm izotopi natyral 55Mg është stabil. Magnezi gjendet në të katër format e allotropeve. Metali me ngjyrë argjenti të mbylltë është lehtë të tretët në thartësira, tretja e fillon që në ujë. Në ajër digjet në Mg3O4 duke krijuar lidhjet kimike magnezore.

Xehet më të rëndësishme të magnezit janë gjitha oksidet natyrore si p.sh.: Pyrolusit-i, MgO2 Magneziti MgOOH, etj.

Për nga shikimi teknik më të rëndësime se magnezi janë legurat e magnezit.

Gjurmë të magnezit gjinden në qeliza të shumë kafshëve, shpezët lëkurore përshembull e rezervojnë magnezin me anë të metaleve tjera në qelizat e stomakut.[1]

Struktura e magnezit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka veti të përgjithshme të metaleve. Në formë pluhuri ose shiriti. Digjet me flakë të ndryshme intenzive. Me me oksigjenin formon oksidin e magnezit(MgO), me ujin formon hidroksidin e magnezit.

Komponimet kimike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komponimet e Magnezit jane:

  • oksidi i magnezit MgO
  • karbonanti i magnezit MgCO3 dhe
  • sulfati i magnezit MgSO4

Vetitë shëruese të magneziumit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për magnezin dihet se është mineral esencial i organizmit tonë, kurse suplemenetet e saj ndihmojnë në parandalimin e aterosklerozës. Hulumtimet më të reja japoneze kanë zbuluar edhe një veti të mirë të magnezit, në artritin reumatizmal. Kompania Akokasei ka publikuar rezultatet e hulumtimit të fundit për jonin e magnezit. Eksperimentet kanë treguar se magnezi vepron kundër endemës në këmbë dhe ne sistemin gastrointestinal të shkaktuar nga indometacina. Si përfundim është pohuar se kripërat e magnezit mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të artriti...

Xehja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xehja e magnezit mund të ketë disa ngjyra kështu dallohen: xehja e magnezit e hirtë (edhe e ndriçueshme), xehja e magnezit e zezë, xehja e fortë e magnezit gjenden si të përziera. Xehja e hirtë e gjendet si mineral magnezi i përbërë nga një pjesë magnezi dhe një pjesë Pyrolosit-i, xehja e zezë e magnezit është një mineral i përzier nga Krytomelan-i dhe Psilomelani.

Pigmentet e xehes së magnezit janë të shumta. Ndër to dallohen magnezi i kaftë si pigment magnezi, pastaj cementa e kaltërt apo pigmenti i i kaftë i xehes së magnezit dhe pigmenti i gjelbërt i magnezit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Der Grosse Brock Haus, Band 14 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0353-4

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]