Neoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Neoni përfitohet nga një shkrirje e mëtejshme e lëndës së plastikës së fort ose xhamit linear të ksenonit pastaj brenda në formën e fituar nga shkrirja vendoset poçi për dritë dhe ndriçon shumë bukur. Ndriçimin e ndihmon të shkëlqej ksenoni ose plastika e fortë. Neonit në shkrirje mund ti jepen forma të ndryshme sipas dëshirës.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Neon
Wiki WikiFjalori: Neoni – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë