Neoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Neoni përfitohet nga një shkrirje e mëtejshme e lëndës së plastikës së fort ose xhamit linear të ksenonit pastaj brenda në formën e fituar nga shkrirja vendoset poçi për dritë dhe ndriçon shumë bukur. Ndriçimin e ndihmon të shkëlqej ksenoni ose plastika e fortë. Neonit në shkrirje mund ti jepen forma të ndryshme sipas dëshirës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Neoni – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë