Jump to content

Bori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bori amorf

Bori është element kimik me numër atomik 5 dhe simbol kimik B. Bori është një jometal trivalent , element i cili ndodhet në me sasi të madhe në evaporite , xehe , boraks dhe ulexite.

Disa alotropes( elemente që nuk mund të ekzistojn në dy ose më shumë forma ) të Borit ekzistojnë ; jokristalor(amorfe) Bori është një pluhur ngjyrë kafe, Bori kristalor është i zi , tejet të vështirë (në 9,3 Mohs'-shkallë), dhe një përques i dobët në temperaturën e dhomës.

Bori më së shumti është përdorur si një dopant , gjysmëpërçues në industri, ndërsa komponimet e Borit luajnë role të rëndësishme si në aspektin e materialeve strukturore, insektmbytës dhe mjetruajtës , reagens për sintezë kimike.

Fazat e Borit α ß γ
Simetria Rhombohedral Rhombohedral Orthorhombic
Atomi/pjesët qeliza 12 ~105 28
Dendësia (g/cm3[1][2] 2.46 2.35 2.52
Vickers hardness (GPa)[3] 42 45 50-58
Ngarkesë e madhe (GPa)[4] 185 224 227
Bandgap (eV)[5] 2 1.6 2.1
Struktura e elektroneve
  1. ^ J. L. Hoard; D. B. Sullenger; C. H. L. Kennard; R. E. Hughes (1970). "The structure analysis of β-rhombohedral boron". J. Solid State Chem. 1: 268–277. doi:10.1016/0022-4596(70)90022-8. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ G. Will, B. Kiefer (2001). "Electron Deformation Density in Rhombohedral a-Boron". Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie. 627: 2100. doi:10.1002/1521-3749(200109)627:9<2100::AID-ZAAC2100>3.0.CO;2-G. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kurakevych O. O.; Oganov A. R.; V.L. Solozhenko (2008). "On the hardness of a new boron phase, orthorhombic γ-B28". Journal of Superhard Materials. 30: 428–429. doi:10.3103/S1063457608060117. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ R. J. Nelmes (1993). "Neutron- and x-ray-diffraction measurements of the bulk modulus of boron". Phys. Rev. B. 47: 7668. doi:10.1103/PhysRevB.47.7668. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ O. Madelung (1983). Landolt-Bornstein, New Series. Vëll. 17e. Springer-Verlag, Berlin. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Wiki WikiFjalori: Bori – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë


Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.