Korja (gjeologji)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

gjeologji, korja është mburoja e jashtme e ngurtë e një planeti shkëmbor ose e një sateliti natyror, e cila është e kimikisht dallueshme nga përbërja e bërthamës. Korja e Tokës, Hënës, Mërkurit, Venerës, Marsit, Io, dhe trupave të tjerë planetare më së shumti janë krijuar nga proceset vullkanike, dhe korja e tyrë është më e pasur me elemente se sa përbërja e brendshme.

Korja e Tokës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura e brendshme e Tokës

Korja e Tokës përbëhet nga një larmi e madhe e shkëmbinjëve vullkanik, metamorfik, dhe sedimentarë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]