Shkretëtira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atakama
Shkretëtirat më të mëdha në botë
Përhapja e shkretëtirave në botë

Shkretëtira është hapësirë e cila përshkak të mungesës së madhe të lagështisë mbulesa vegjetative është e pazhvilluar. Edhe pse shkretëtirat njihen si hapësira ku ka pak jetë, megjithatë ato iu ofrojnë shumë gjallëresave strehim. Përafërsisht një të tretën e sipërfaqes kontinentaleTokës e përbëjnë shkretëtirat.

Formimi i Shkretëtirave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet e shkretëtirave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkretëtirat e erërave pasate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkretëtirat e gjerësive biologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkretëtirat monsunike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkretëtirat malore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shkretëtirat polare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Deserts of Australia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]