Lista e shkretëtirave sipas sipërfaqes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lista e shkretëtirave sipas sipërfaqës


Disa nga shkretëtirat më e mëdha të Tokës


Shkretëtirat me mbi 50 000 km²[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rangu Emri i Shkretëtirave Tipi i shkretëtirave foto sip.
(km²)
sip
(sq mi)
Lokacioni
1 Shkretëtira e Antarktikut Polar Antarctica 6400px from Blue Marble.jpg 13.800.000 13,829,430[1] 05.340.000 5,339,573 Antarktiku
2 Arktiku Polar Arctica surface.jpg 13.700.000 13,700,000+Stampa:Dubious[2] Stampa:Dubious 05.300.000 5,300,000+[2] Alaska, Kanada, Greenlanda, Islanda, Norvegjia, Suedia, Finlanda dhe Rusia
3 Sahara Subtropike Sahara satellite hires.jpg 09.100.000 9 100,000+[3] 03.320.000 3,320,000+ Algjeria, Çadi, Egjipti, Libia, Mali, Nigeri, Mauritania, Maroko, Sudani dhe Tunizia
4 Shkretëtira e Arabisë Subtropike Arabian Desert.png 02.331.000 2,330,000[4] 00.900.000 900,000 Arabia Saudite , Jordania, Iraku, Kuvajti, Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe, Omani dhe Jemeni
5 Shkretëtira Gobi dimërore Gobi.png 01.300.000 1,300,000[3] 00.500.000 500,000 Mongolia dhe Republika Popullore e Kinës
6 Shkretëtira Kallahari Subtropike Kalahari.png 00.900.000 900,000[nevojitet citimi] 00.360.000 360,000 Angola, Botsuana, Namibia dhe Afrika Jugore
7 Shkretëtira e Patagonisë dimërore Patagonian.png 00.673.000 670,000[3] 00.260.000 260,000 Argjentina dhe Kili
8 Shkretëtira Great Victoria Subtropike IBRA 6.1 Great Victoria Desert.png 00.647.000 647,000[2] 00.250.000 250,000 Australia
9 Shkretëtira e Sirisë Subtropike Syrian Desert.png 00.520.000 520,000[2] 00.200.000 200,000 Siria, Jordania dhe Iraku
10 Shkretëtira Great Basin dimërore Basin New.png 00.492.000 492,000[2] 00.190.000 190,000 SHBA
11 Shkretëtira Chihuahuan Subtropike Chihuahua desert.jpg 00.450.000 450,000[2] 00.175.000 175,000 Meksiko dhe SHBA
12 Shkretëtira Great Sandy Subtropike Australia deserts.PNG 00.400.000 400,000[2] 00.150.000 150,000 Australia
13 Shkretëtira Kara - Kum dimërore Karakum.png 00.350.000 350,000[2] 00.135.000 135,000 Turkmenistani
14 Shkretëtira Colorado Plateau dimërore Four corners.jpg 00.337.000 337,000[2] 00.130.000 130,000 ShBA
15 Shkretëtira Sonoran Subtropical Mojave-sonoran deserts.png 00.310.000 310,000[2] Stampa:Formatnumn:00120000 120,000 Meksiko dhe SHBA
16 Shkretëtira Kizill - Kum Cold Winter Kyzyl Kum.png 00.300.000 300,000[2] 00.115.000 115,000 Kazakistan, Uzbekistani dhe Turkmenistani
17 Shkretëtira Taklamakan t Cold Winter Taklamakan.png 00.270.000 270,000[3] 00.105.000 105,000 Republika Popullore e Kinës
18 Shkretëtira Thar Subtropical Thar Desert satellite.jpg 00.200.000 200,000[5] 00.077.000 77,000 India and Pakistan
19 Shkretëtira e Gibsonit Subtropical IBRA 6.1 Gibson Desert.png 00.155.000 155,000[nevojitet citimi] 00.060.000 60,000 Australia
20 Shkretëtira Simpsonit Subtropical Simpson-Desert-2007-12-16-NASA.jpg 00.145.000 145,000[2] 00.056.000 56,000 Australia
21 Shkretëtira Atakama Cool Coastal Atacama.png 00.140.000 140,000[2] 00.054.000 54,000 Kili dhe Peru
22 Shkretëtira e Namibisë Cool Coastal Namib desert MODIS.jpg 00.081.000 81,000[2] 00.031.000 31,000 Namibia dhe Angola
23 Shkretëtira Dasht-e Kavir Cold Winter Kavir.png 00.077.000 77,000[6] 00.030.000 30,000 Irani
24 Shkretëtira Mojave Subtropical 00.065.000 65,000[nevojitet citimi] 00.025.000 25,000 SHBA
25 Shkretëtira Dasht-e Lut Cold Winter Dasht-e Lut Iran 2006-02-28 ISS012-E-18779.jpg 00.052.000 52,000[6] 00.020.000 20,000 Irani

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ward, Paul (2001). Antarctica Fact File Arkivuar 13 prill 2013 tek Wayback Machine/
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n "Largest Desert in the World". Marrë më 2009-01-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "Planet Earth - Basic Facts and Extremes". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 tetor 2011. Marrë më 2007-10-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Arabian Desert". Marrë më 2007-12-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Thar Desert - Britannica Online Encyclopedia
  6. ^ a b Wright, John W. (2006). The New York Times Almanac (bot. 2007)). New York, New York: Penguin Books. fq. 456. ISBN 0-14-303820-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)