Shkretëtira e Namibisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
NamibNaukluftParkDunes.JPG

Shkretëtira e Namibisë është shkretëtirë e madhe në jug-perëndim të Afrikës. Emri “Namib” në gjuhën name ka kuptomin “ e madhe” dhe me të vërtetë shkretëtira zë hapsirë të madhe rreth 50,000 km², duke u shtrirë përgjat oqeanit Atlantik me rreth 1 600 km. Nga lindja gjersia e sajë është nga 50-160 km. Kjo shkretëtirë llogaritet shkrëtia më e vjetër në botë.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Namib Desert – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale