Shkretëtira e Namibisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
NamibNaukluftParkDunes.JPG

Shkretëtira e Namibisë është shkretëtirë e madhe në jug-perëndim të Afrikës. Emri “Namib” në gjuhën name ka kuptmin “ e madhe” dhe me të vërtetë shkretëtira zë hapsirë të madhe rreth 50,000 km², duke u shtrirë përgjatë oqeanit Atlantik me rreth 1 600 km. Nga lindja gjerësia e saj është nga 50-160 km. Kjo shkretëtirë llogaritet shkretëtia më e vjetër në botë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Namib Desert – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Africa (orthographic projection).svg Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!