Karakumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shkretëtira Kara - Kum)
Jump to navigation Jump to search
Turkmenistan satellite photo.jpg

Karakumi (turkme.: Garagum, rusi: Karakumy) është shkretirë në Azinë Qendrore.

Shtrirja gjeografike[redakto | përpunoni burim]

Karakumi shtrihet në lindje të detit Kaspik, në veri të liqenit Aral dhe deri te lumi Amu Darje dhe shkrtirës Kizil Kum në verilindje. Përfshinë një siperfaqe prej 70% ose 350.000 km2, të teritorit të Turkmenistanit.

hidrografia[redakto | përpunoni burim]

ekonomia dhe pasuritë natyrore[redakto | përpunoni burim]

transporti[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]