Karakumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Karakumi (turkme.: Garagum, rusi: Karakumy) është shkretirë në Azinë Qendrore.

Shtrirja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakumi shtrihet në lindje të detit Kaspik, në veri të liqenit Aral dhe deri te lumi Amu Darje dhe shkrtirës Kizil Kum në verilindje. Përfshinë një siperfaqe prej 70% ose 350.000 km2, të teritorit të Turkmenistanit.

hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ekonomia dhe pasuritë natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]