Shkretëtira e Gibsonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përhapja e shkretirave në botë

Shkretëtira e Gibsonit gjindet në Australi, në shtetin e Australisë Perëndimore, në jug të shkretëtirës së Madhe Ranore. Përfshin nji sipërfaqe prej rreth 155.000 km², radhitet në vendin e pestë për nga sipërfaqja në këtë shtet dhe i takon grupit të shkretëtirave ranore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Deserts of Australia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale