Nairobi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nairobi
Qytet
Pamje nga Nairobi
Pamje nga Nairobi
Popullsia
 • Gjithsej3,138,295

Nairobi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kenias. Qytetit dhe zona e tij përreth gjithashtu formon Rrethin e Nairobit.

Emri "Nairobi" vjen nga shprehja në gjuhën Maasai Enkare Nairobi, e cila në shqip do të thotë "ujë i ftohtë", emri në gjuhën Maasai i lumit Nairobi. Megjithatë, ai është e njohur gjerësisht si "qyteti i gjelbër në diell". Banorët e Nairobi njihen si nairobianë.