Jump to content

Jaunde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jaunde
Qytet
Nofkat: 
Qyteti i shtatë kodrave (La Ville aux Sept Collines)
Popullsia
 • Gjithsej2.440.462

Jaunde (frëngjisht Yaoundé) është kryeqyteti i Kamerunit, me popullsi përafërsisht 2.5 milionë. Jaunde është qyteti i dytë më i madh pas Dualës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industritë në Jaunde përfshijnë: duhanin, baxho, argjile, xhama dhe lëndë drusore. Është gjithashtu një qendër rajonale të shpërndarjes për kafe, kakao dhe gomë.

Markete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jaunde ka shumë markete. Poashtu ka edhe supermarkete (p.sh Rayco, Santa Lucia dhe Mahima) që ndodhen në qendër të qytetit.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kameruni ka dy gjuhë zyrtare, anglishtja dhe frëngjishtja janë gjuhët zyrtare në Kamerun. Në Kamerun ka tre shkolla amerikane, poashtu ka një shkollë turke. Jaunde ka katër universitete: Universiteti i Jaundes I, Universiteti i Jaundes II, Universiteti i protestantëve të Afrikës Qendrore dhe Universiteti katolik i Afrikës Qendrore.

Kujdesi shëndetësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spitali Qendror i Jaundes (Hôpital Central de Yaounde) është spitali më i madh me 650 krevate. Spitali gjeneral i Jaundes ka pasur 302 krevate kur u ndërtua më 1985.