Lomé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lomé
Qytet
Vendndodhja
Lomé is located in Togo
Lomé
Lomé
6°08′14″V 1°12′45″L / 6.1372°V 1.2125°L / 6.1372; 1.2125Koordinatat: 6°08′14″V 1°12′45″L / 6.1372°V 1.2125°L / 6.1372; 1.2125
Administrimi
Shteti Flamuri Togo
Kryetari i Bashkisë Fogan Adegnon
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 90 km2
Dendësia 9 305 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi (+228)

Lomé është kryeqyteti i Togos.   Gjendet në skajin jug-perëndimor të Togos, dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gjirit të Guinesë. Zyrtarisht, aglomerati ka numëruar në regjistrimin e vitit 2010 , 1 477 660 banorë, ndërsa qyteti ka 837 437 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Africa (orthographic projection).svg Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!