Lomé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lomé
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej837 437

Lomé është kryeqyteti i Togos.   Gjendet në skajin jug-perëndimor të Togos, dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gjirit të Guinesë. Zyrtarisht, aglomerati ka numëruar në regjistrimin e vitit 2010 , 1 477 660 banorë, ndërsa qyteti ka 837 437 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]