Jump to content

Kepi i Gjelbër

Coordinates: 15°03′50″N 23°22′12″W / 15.0640°N 23.3700°W / 15.0640; -23.3700
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

15°03′50″N 23°22′12″W / 15.0640°N 23.3700°W / 15.0640; -23.3700

República de Cabo Verde
Emblema - Kepi i Gjelbër
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Bashkimi, Puna, Progresi
Vendndodhja - Kepi i Gjelbër
Vendndodhja - Kepi i Gjelbër

Ishujt Kepi Verde ndodhen në bigjet perendimore të AfrkësOqeanin Atlantik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Historia

Në shekullin e XV, portugezët i zbulojnë si të pabanuara këta ishuj dhe fillojnë të i popullzojnë. Gjatë kohës së tregtisë me skllav këta ishuj fitojnë në rëndësi dhe bëhen një qendër e tregtimit të skllaveve dhe më vonë shërbejnë si vend pushim për anijeve që lundronin në vijat detare në mes të kontinenteve pran Atlantikut. Pas fitimi të pavarësisë në vitin 1975 dhe tentativave të bashkimit me Guinenë Bizare u krijua një sistem një partiak ndërsa zgjedhjet shumë partiake u mbajtën për herë të parë më 1990. Kepi i Gjelbër edhe më tutje mbetet shteti me qeveri më të qëndrueshme me sistem shumë partiak (demokratik) në Afrikë. Thatësiarat që mbajtën gjatë pjesës së dytë të shekullit XX kanë bërë që nga ky vend të vije tek një gjendje e rëndë e cila kishte si pasojë migrimin masiv të popullsisë. Popullsia mërgimtare është më e madhe se ajo vendore. Shumica e banorëve kanë prejardhje të dyanshme afrikane dhe të mërgimtarëve portugezë.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia

Sipërfaqja e përgjithshme e Kepit Gjelbër është 4,033 km2 (dy herë e ma shumë, ma e vogël se Kosova), dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 16 00 V, 24 00 L.

Kepi i Gjelbër ka një Vijë bregdetare prej 965 km ndërsa kufi tokësorë me ndonjë vend tjetër nuk ka.

Klima në ishujt e Kepit Gjelbër është e nxehtë, me verë të thatë. Reshjet e shiut janë të pakta kohë pas kohe por shumë të parregullta.

Relievi i ishujve të Kepit Gjelbër është me një teren me lartësia të pjerrëta, me shkëmbinj gëlqerorë dhe vullkanik. Pika më e ultë e relievit është përgjatë bregdetit të oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,829 metrave në vullkanin e ishullit Fogo.

Kushtet klimatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet klimatike Temperatura Reshje mm
janar
shkurt
mars
prill
maj
qershor
korrik
gusht
shtator
tetor
nëntor
dhjetor
75 °F
75 °F
77 °F
77 °F
78 °F
79 °F
81 °F
84 °F
85 °F
83 °F
81 °F
77 °F
24 °C
24 °C
25 °C
25 °C
25 °C
26 °C
27 °C
29 °C
29 °C
29 °C
27 °C
25 °C
5.3mm
3.8mm
1.3mm
0.0mm
0.0mm
0.0mm
0.8mm
14.1mm
33.6mm
6.5mm
2.5mm
1.6mm

Temperaturat mesatare si dhe reshjet e Kepit të Gjelbër jan paraqitur në tabelën vijuese në të djatht.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Shîko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kepi i Gjelbër – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Kepi i Gjelbër – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale