Isfahan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isfahan
اصفهان
Qytet
Njohur si Nesf-e Jahān (gjysma e botës)
noform
Vendndodhja
Isfahan is located in Irani
Isfahan
Isfahan
Vendndodhja e Isfahanit në Iran

Koordinatat: 32°38′V 51°39′L / 32.633°V 51.650°L / 32.633; 51.650

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Isfahan
Qarku Isfahan
Kryetari i komunës Mehdi Jamali Nejad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106,179 km2
Popullsia 1,583,609 banorë

Isfahan (Persisht: اصفهان‎‎) është qyteti i tretë më i madh në Iran, ndodhet rreth 340 kilometra në jug të Teheranit. Në regjistrimin e popullsisë në vitin 2006, Isfahani kishte 1,583,609 banorë. Isfahani është qytet i famshëm për arkitekturë islamike me vende të bukura, xhamia dhe minare. Naghsh-e Jahan Square është sheshi më i madh në botë e cila ndodhet në Isfahan. Qendra tregtare në Isfahan është qendra e pestë më i madh në botë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Isfahan, Beirut named sister cities". MNA. Marrë më 2007-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Barcelona internacional – Ciutats agermanades". 2006–2009 Ajuntament de Barcelona]. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 nëntor 2012. Marrë më 2009-07-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister Cities of Istanbul". Marrë më 2009-07-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Erdem, Selim Efe (1 korrik 2009). "İstanbul'a 49 kardeş" (në turqisht). Radikal. Marrë më 2009-07-26. 49 sister cities in 2003
  5. ^ "Sisterhoods". Isfahan Islamic Council. 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 tetor 2007. Marrë më 2007-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Mansab Dogar, [1], "Daily Times" , October 15, 2008
  7. ^ "Saint Petersburg in figures – International and Interregional Ties". Saint Petersburg City Government. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shkurt 2009. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Yerevan – Twin Towns & Sister Cities". Yerevan Municipality Official Website. Marrë më 2013-11-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԿԱՅՔ [Yerevan expanding its international relations]. yerevan.amwww.yerevan.am. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 maj 2013. Marrë më 2013-08-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)