Isfahani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isfahan
اصفهان
Qytet
Njohur si Nesf-e Jahān (gjysma e botës)
noform
Vendndodhja
Isfahan is located in Irani
Isfahan
Isfahan
Vendndodhja e Isfahanit në Iran

Koordinatat: 32°38′V 51°39′L / 32.633°V 51.650°L / 32.633; 51.650

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Isfahan
Qarku Isfahan
Kryetari i komunës Mehdi Jamali Nejad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106,179 km2
Popullsia 1,583,609 banorë

Isfahan ose Esfahan (Persisht: اصفهان‎‎) është qyteti i tretë më i madh në Iran, ndodhet rreth 340 kilometra në jug të Teheranit. Në regjistrimin e popullsisë në vitin 2006, Isfahani kishte 1,583,609 banorë. Isfahani është qytet i famshëm për arkitekturë islamike me vende të bukura, xhamia dhe minare. Sheshi Nagsh-e Xhahan është sheshi më i madh në botë. Qendra tregtare në Isfahan është qendra e pestë më i madh në botë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i vendosur në fushat e harlisura të lumit Zayanderud në rrëzë të vargmalit Zagros. Mali më i afërt është Mali Soffeh (Kuh-e Soffeh), në jug të qytetit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Isfahani ka një klimë të ftohtë shkretëtire (Köppen BWk). Asnjë pengesë gjeologjike nuk ekziston brenda 90 kilometrave në veri të Isfahanit, duke lejuar që erërat e ftohta të fryjnë nga ky drejtim. Pavarësisht nga lartësia e tij, Isfahan mbetet i nxehtë gjatë verës, me maksimumin tipikisht rreth 35 °C. Sidoqoftë, me lagështirë të ulët dhe temperatura të moderuara gjatë natës, klima është mjaft e këndshme. Gjatë dimrit, ditët janë të freskëta, ndërsa netët mund të jenë shumë të ftohta. Bora bie mesatarisht 7.8 ditë çdo dimër. Lumi Zayande fillon në Malet Zagros, duke rrjedhur nga perëndimi përmes zemrës së qytetit, dhe më pas shpërndahet në ligatinën Gavkhouni. Mbjellja e pemëve të ullirit në qytet është e dobishme nga ana ekonomike, sepse është në përputhje me mungesën e ujit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sisterhoods". Isfahan Islamic Council (në anglisht). 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 tetor 2007. Marrë më 2007-12-04.
  2. ^ "Saint Petersburg in figures – International and Interregional Ties" (në anglisht). Saint Petersburg City Government. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shkurt 2009. Marrë më 2008-07-14.
  3. ^ "ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԿԱՅՔ" [Jerevani duke zgjeruar marrëdhëniet e tij ndërkombëtare] (në armenisht). yerevan.amwww.yerevan.am. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 maj 2013. Marrë më 2013-08-05.