Jump to content

Gjuha perse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Persisht)
Persian
RajoniAzia
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuha perse
Kodet gjuhësore
ISO 639-3

Gjuha perse, persishtja ose farsishtja (فارسی Fārsī) është një gjuhë iranike që flitet në Iran, Afganistan, Taxhikistan dhe Uzbekistan.

Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e Perandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane. Gjuha perse (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne Iran, Afganistan, Uzbekistan dhe Taxhikistan. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e Perandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.

Me një histori të gjatë para Islamit (kur ishte persishtja e mesme), persishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolin e arabishtës në letërsi. Kështu u popullarizua persishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]