Kuvajti (Qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuvajti
مدينة الكويت
Madinat Al Kuwayt
Qytet
noform
Pamje nga Kuvajti (Qytet)
Administrimi
Shteti Flamuri Kuvajti
Guvernorati Al Asimah
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 806 km2
Popullsia 3,925,000 banorë
 •  aglomerati 4,100,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1613
Zona Kohore AST (UTC+3)
Koordinatat 29° 22′ 11″ Veri

47° 58′ 42″ Lindje

Kuvajti ose Kuvejt Siti (Arabisht: مدينة الكويت Medinet-ul Kuvejt) është kryeqyteti i Kuvajtit. Qyteti është qendra e kulturë, politike dhe ekonomike e Kuvajtit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvajti ndodhet në gjirin e Kuvajtit. Lartësia e qytetit është 306 metra.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvajti (Qytet) është një nga qytetet më të nxehta gjatë verës. Temperaturat verore rregullisht kalonë 45 °C. Gjatë natës në dimër, temperatura bie në 8 °C.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bursa në Kuvajt është bursa e dytë më e madhe në botën arabe.