Sian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sian
西安
Qytet
noform
Xhamia e Madhe në Sian
Vendndodhja
Sian is located in Kina
Sian
Sian

Koordinatat: 34°16′V 108°54′L / 34.267°V 108.900°L / 34.267; 108.900

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Provinca Shaanxi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.983 km2
Lartësia 405 m (m.n.d.)
Popullsia 8,467,837 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC+8)
Kodi Postal 710000 - 710090
Prefiksi (+86) 29
Faqja Zyrtare www.xa.gov.cn

Sian (Kinezisht: 西安) është qytet i cili ndodhet në veriperëndim të Kinës. Sian është një nga qytetet më të vjetra në Kinë, qyteti ishte i njohur si Chang'an para dinastisë Ming.[1] Sian është qyteti më i popullarizuar në Kinën Veriperëndimore dhe poashtu një nga tre qytetet e popullarizuar në Kinën Perëndimore.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit të 2012-së, Siani ka pasur 85 milionë banorë. Krahasuar me regjistrimin e popullsisë së vitit 2000, popullsia është rritur nga 74.1 milionë banorë. Popullsia është 51.66% meshkuj dhe 48.34% femra.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Budizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Budizmi është feja më e madhe në vend i cili ka tempuj të shkollave budiste kineze dhe tibetiane.

Krishterimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alopen ishte misionari i parë i krishterë i cili ka bërë misionin e tij në Kinë gjatë dinastisë Tang. Ai ishte misionar nga kisha e Nestorianit.

Islami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siani ishte qyteti i parë kinez i cili u përhap Islami. Gaozong of Tang i cili ishte perandor i dinastisë Tang e lejoi Islamin më 651 pas erës sonë. Siani ka komunitet të madh musliman, shumica e të cilëve i takojnë grupit Hui. Muslimanët Hui janë rreth 50.000.[3] Në qytet ka shtatë xhamia. Xhamia e Madhe është më i njohur.[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Xi'an". Enciklopædia Britanike. Marrë më 2008-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "最新中国城市人口数量排名(根据2010年第六次人口普查)". www.elivecity.cn. 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2015. Marrë më 2014-05-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ 中国七大中心城市人口资源大调查 "Population survey of the seven central cities of China", Zhang Zhizhong, National Family Planning Commission
  4. ^ Mosques in Xian Arkivuar 30 prill 2017 tek Wayback Machine from www.muslim2china.com