Jump to content

Dortmundi

Coordinates: 51°31′N 7°28′E / 51.517°N 7.467°E / 51.517; 7.467
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

51°31′N 7°28′E / 51.517°N 7.467°E / 51.517; 7.467

Dortmundi
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej580,511
{{{postal_code_type}}}
44135–44388
Faqja zyrtarehttp://www.dortmund.de/

Dortmundi (latinisht Tremonia) është një qytet në perëndim të Gjermanisë dhe gjendet në zonën e Ruhrit. Ai është qyteti dhe qendra tregtare e ekonomike më e madhe e Westfalenit dhe i përket landit të Nordrhein-Westfalenit. Varur nga dita e saktë e numërimit dhe burimi informativ, Dortmundii radhitet midis vendit të gjashtë dhe të tetë për nga madhësia e qyteteve gjermane. Kurse nga sipërfaqja qyteti zë vendin e nëntë.

Dortmundi është zhvilluar nga një qytet industrial në një zonë shumë të rëndësishme me "High-Tech" për landin Nordrhein-Westfalen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjurmët e para të zgjidhjes në datën aktuale të qytetit Dortmundi përsëri në periudhën neolitike. Dortmundi është përmendur në 880 për herë të parë si Throtmanni. Përmendja e parë e të drejtave të tregut Dortmundi nga viti 990. Në shekullin e 11, sipas legjendës Reinoldus shenjt mbrojtës i qytetit ishte.

Në 1152 një ditë gjykatë i mbretit Fridrih Barbarosa, perandori i ardhshëm u mbajt në Dortmundi. Si rezultat, u vendos gjithnjë artizanët dhe tregtarët rreth pallatit mbretëror dhe kontribuar gradual të bëhet një qytet i Dortmundit në. Tashmë në 1200, zgjerimi i tanishëm i qendrës së qytetit ishte prej 82h marra dhe të siguruara nga ramparts. Në 1232 (ose 1231), ka pasur një zjarr i madh. Shkaktuar me sa duket nga zjarrvënie, ai shkatërroi qytetin pothuajse tërësisht. Zjarri shpërthyen ndoshta në veri të Hellweg sidomos në qendër të dendur të populluar të qytetit dhe jo vetëm shkatërroi shtëpitë prej druri e tregtarët dhe mjeshtrit, por edhe guri Reinoldikirche. Zjarri ka qenë i humbur dhe arkivat e qytetit dhe bashkë me të gjitha dokumentet nga koha para zjarrit të qytetit. Mëparshme humbur kur privilegjet e zjarrit qyteti Dortmundi janë ripërtërirë në 1236 nga Frederick II dhe qyteti për herë të parë si një qytet perandorak (fjalë për fjalë: "Civitas Nostra Tremoniensis Imperalis"). E përmendur.

Në 1293 qyteti u dha të drejtën të krijoj birrë dhe ajo filloi një zhvillim të paparë të industrisë së birrës në qytet. Pas zjarrit të madh forcuar ndikimin e shtetësisë Dortmundi. Kjo shkonin përtej kufijve të qytetit dhe ishte aq i fortë që nga 1252 qyteti Baltik i Memel është themeluar dhe konsideruar me ndihmën e tregtarëve Dortmundi, e quajnë qytetin "New Dortmundi". Kjo shtetësia apo klasë patric, vetë-besim rempublicam gubernantes të Tremoniensem (përafërsisht: mbretëronte mjeshtrave të Shtetit Dortmundi) quhet dhe përbëhej nga familjet me ndikim si Kleppings, Sudermann, i Wickedes, Swartes, Muddepennings, nga mali, Lviv, Berswordts, Uells dhe frenat , Kjo e fundit zotëronte të gjitha marrëdhëniet e shkëlqyera tregtare në të gjithë Evropën dhe në veçanti në Angli. Epërsia e tregtarët Dortmundi madje çuan mbretit të Anglisë Edward III. në 1339 premtoi kurorën mbretërore britanike në një afat të Dortmundi tregtarët konsorciumit.

Në vitin 1389 Dortmundi mbijetuar grindje Great Dortmundi me Pikat e Markut dhe Kryepeshkopi i Këln dhe aleatët e tyre, megjithatë, rënia ekonomike e qytetit u prezantua ngadalë. Ky i fundit ka qenë i ndërprerë nga Lufta Tridhjetëvjeçare dhe çoi në qytet për qytetin Ackerbürger u mbyt dhe më vonë edhe ka humbur lirinë e saj të pasur urbane. Banorët e Dortmundi ranë në këtë mënyrë deri në vitin 1793 për 4500 banorë. Ish pagesë Imperial Qyteti erdhi pas një enklavën e Principatës së Orange-Nassau. Në 1806 ai u bë pjesë e selisë së prefekturës së departements Ruhrit Dukatit të Madh të Berg. Pas fitores prusian mbi Napoleon Dortmundi ranë më në fund në 1815 në provincën Prusiane e Vestfalisë. Këtu Dortmundi në 1817 selinë e rrethit brenda rrethit administrativ të Arnsberg, në pension nga Dortmundi 1875 si Immediatstadt (rretho të qytetit).

Vetëm me fillimin e industrializimit, në fillim të shekullit të 19-të, rënia mund të ndalet. Pas Urkatasteraufnahme nga 1826 ka jetuar në kuadër ramparts për 4000 njerëz në 940 shtëpi dhe 453 stallat dhe plevica. Cityscape u karakterizua nga rrugët e ngushta të pashtruara dhe gjysmë-drurë shtëpi. Vetëm katër kishat e mëdha qytetit mesjetar dhe disa ndërtesa guri laike dëshmoi për trashëgiminë e madhe kulturore të së kaluarës. Nga mesi i shekullit të 19 filloi me minierat e qymyrit dhe përpunimit të çelikut të rritjes përtërirë e Dortmundit dhe transformimit në një qytet industrial. Që nga hapja e hekurudhës Këln-Minden në 1847 Dortmundi u bë një qendër e rëndësishme të transportit në zonën e Ruhrit. Një tjetër kontribut i rëndësishëm për zhvillimin ekonomik kontribuoi në vitin 1899 hapjen e Kanalit Dortmundi-EMS dhe kështu portin.

Që në fillim të 1905 filloi me përfshirjen e Körne një valë të incorporations që arriti me Ligjin për riorganizimin Lokale e Ruhrit në vitin 1928 arriti kulmin me përfshirjen e qytetit të Horde (tashmë të marrë të drejtat e qytetit në 1340). Zona e Dortmundit është që nga incorporations të 1928 dhe 1929 në pjesë më të mëdha në territorin e ish qarkun e Markut se sa në ish-qytetin e perandorak të Dortmundit. Deri në shpërthimin e WW2, cityscape ndryshuar nga qyteti Ackerbürger për pamjen metropolitane. Brenda pak vitesh se qendra është ndryshuar nga ndërtimi i godinave të reja, të tilla si blerja e ndërtimit të Althoff, 1904, Shtëpia e Kruger në 1912 ose të gjithë zonën e stacionit trenit nga ndërtimi i një stacioni të ri qendror i trenit, zyra postare dhe Löwenhof si qendër tregtare, ose masave fizike të tilla si rrugëdalje Hansastrasse rrënjësisht.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore qyteti u shkatërrua në 98 për qind së bashku me kishat e tyre historike me një total prej 105 sulmeve ajrore dhe më shumë se 22,242 ton bomba në qendër. Përqindja e lartë është pjesërisht në tetë sulme të mëdha të justifikuara, ku qyteti i Dortmundi zhvendosur si objektiv i vetëm në qendër të një sulmi. Sulmi në shkallë të gjerë më 12 mars 1945 me 1108 avionë, i ngarkuar me më shumë se 5000 mina-eksplozive bombave, ajo është konsideruar më të madh sulmin konvencionale me bombë që u dërgua ndonjëherë në një qytet në botë. Pas këtij sulmi të fundit fatale tërë jetën sociale dhe ekonomike erdhi në vend numëro. Bashkëkohore thuhet se u konsiderua fillimisht nuk ndërtojnë qytetin përsëri.

Rindërtimi aktual, megjithatë, u përcaktua nga infrastruktura ekzistuese në linjat terren dhe nëpër rrugët e mësipërme atë që janë të braktisura si shtigjet e transportit dhe të komunikimit të parë në pasluftës përditshme. Kështu, përdorimi i qendrave të qyteteve, si rindërtimin dhe mundësi modifikim u pa, në vend se një redesign të plotë. Ndërgjegjësimi i publikut për periudhën e pasluftës, megjithatë, u shënua nga dëshira që të mos përsërisë situatën urbane si një produkt i industrializimit mbi planet terren të qytetit mesjetar. Planifikimi objektivit të viteve të rindërtimit në këtë mënyrë ishte një i ri, të hapur dhe të ardhmen-provë Dortmundi, e cila duhet të jetë i vetëdijshëm për zgjidhjen ka qenë dhe trashëgiminë e lashtë historike. Megjithë kundërshtimin e fortë nga popullata Dortmundi këtu shumë cityscape ndërtesa formues si bashkia e qytetit ose në sinagogë u shembën apo rindërtuar.

Prandaj, Rindërtimi ishte përparimi i përgjithshëm i shpejtë se 1950 banor 500000 lindi. Kërkesa globale për çelik dhe hekur rezultuar në Dortmundi në vitin 1951, qyteti më i madh industrial i Nordrhein-Westfalen ishte. Me një normë papunësie prej 2.3% në vitin 1952 mbizotëroi punësim të plotë dhe kushte të shkëlqyera ekonomike tërhequr gjithnjë e emigrantëve, veçanërisht refugjatë nga territoret lindore, për të. Që në fillim të 1956 numërohen 624,000 banorë Dortmundi. 1965 arriti në qytet me 658 075 banorë, një të lartë historik.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vend[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dortmundi është 86 metra mbi nivelin e detit. NHN, ♁51 ° 30 '51 "N, 7 ° 27 '50" Rrethi O. Dortmundi Aplerbecker Mark është, sipas Landesvermessungsamt North Rhine-Westphalia edhe me koordinatat ♁51 ° 28 '42 "N, 7 ° 33' 18 "O në mes të North Rhine-Westphalia. Në Dortmundi vlen si në të gjithë Gjermaninë, Central Koha Evropian, koha mesatare ka mbetur deri në 30 minuta dhe 7.7 sekonda.

Dortmundi është e vendosur në jugperëndim të Gjirit Westphalian, shtrirjen jugore të Rrafshit të Veriut gjerman në kufi me varg gjerman malor i ulët; në jug të rritet ultësirë ​​e Sauerland dhe Ardeygebirge për të cilën edhe Dortmundi përsëri në lindje të qytetit llogaritet si lartësi veriore. Prapa kësaj qëndron, si pjesë e Hellwegbörden që Werl-Unnaer Borde, kufijtë veri Lippetal dhe lartësitë Lipper në Münsterland në. Perëndimi është përcaktuar nga zona e Ruhrit, lindore të saj, pjesë Westphalian Dortmundi takon. Edhe pse qyteti më i madh Dortmundi dhe një qendër e kësaj hapësire është, qyteti merr gjeografikisht më tepër një vend periferik në verilindje të Ruhrit një.

Qendra e Dortmundit është e vendosur në kufirin midis vendit veriore dhe jugore malore të sheshtë, të ashtuquajturën Westphalian Hellweg; sipas pjesës së qytetit të zonave natyrore të Hellwegbörden dhe Hellweg Perëndimore. Si dhe të sipërme të Emscher rrjedh nëpër Dortmundi, ajo është edhe pjesë e mjedisit më veriore natyror Emscherland. Në jug, nën Hohensyburg, arrin të mesme e Ruhr formon kufijve të qytetit, në zonën mbi Hagener hap Lenne dhe formon Hengsteysee. Në Dortmundi qytetit port kryesor edhe në veri Dortmundi-Ems Canal fillon.

Waters[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona Qyteti Dortmundi është relativisht i varfër në ujërat natyrore. Në mesin e lumenjve të mëdha është pranë Ruhrit në jug të Dortmundit në periferi të qyteteve dhe Hagen Herdecke vetëm Emscher lumit, e cila shkon nga lindja në perëndim nëpër qytet. Përveç kësaj, ka lumenj të shumta të vogla si Hörder Bach, Rüpingsbach, tashmë Delle, Rossbach apo Körne Brook që rrjedhin në lumenj apo ish-i takojnë zonës ujëmbledhëse të cik. Shumë prej rrjedhave janë përdorur për higjienën, por u rikthyen në shtetin e tyre natyror, si pjesë e Emscher-renaturation nga Emschergenossenschaft gradualisht kthehet. Nëpërmjet restaurimin e luginave, mjedisi është duke rritur ndjeshëm. Përveç kësaj, Dortmundi-Ems Canal (Dek, kodi ujit: 70501) është si një lumë i lundrueshëm federal midis portit të qytetit Dortmundi dhe Papenburg / EMS.

Me Hallerey, liqeni dhe Pleckenbrinksee Lanstroper tre liqenet janë të lidhura ngushtë me historinë e minierave në Dortmundi. Këto ujëra të shkaktuara nga rrëshqitjes. Për më tepër, dy liqene të tjera janë krijuar artificialisht me Hengsteysee dhe Phoenix Liqenit. Zgjerim

Zona metropolitane e Dortmundit mbulon 280.401 km². Kështu Dortmundi renditet ndër 26 qytetet më të mëdha të zonës dhe qytete në Gjermani, në mesin e qyteteve të mëdha në vendin e nëntë. Zona e saj është e tejkaluar në North Rhine-Westphalia vetëm nga qytetet e Këln dhe Münster dhe qytetin e Schmallenberg.

Pika më veriore e Dortmundit është e vendosur në mes të rrethit të Groppenbruch dhe Lünen-Brambauer në territorin e komunës së ish Schwiering Hausen (♁51 ° 36 '5 "N, 7 ° 25' 11" W), jugor 21 km nga ky larg drejt gojës Lenne ( ♁51 ° 25 '1 "N, 7 ° 29' 38" W), pika më lindor i Dortmundit është e vendosur në veri të aeroportit në rrethin e Wickede dhe ngjitur në Unna-Massen (♁51 ° 31 '44 "N, 7 ° 38 '20 "O), më perëndimi 23 km nga ky shëtitje në lagjen Holte në kufirin me Bochum (♁51 ° 30 '32" N, 7 ° 18 '12 "W). Grob mund të imagjinojmë këto dy akse si një diagonale e një shesh, e cila formon zonën metropolitane Dortmundi. Lartësia më e lartë e Dortmundit është e vendosur në rrethin e Syburg Klusenberg me 254.33 metra mbi nivelin e detit. NHN, pika më e ulët është 49.5 m mbi nivelin e detit. NHN në rrethin Derne. Komunitetet fqinje

Dortmundi është ngjitur në 21 km të rrethit të Recklinghausen me qytetet e Castrop-Rauxel në perëndim dhe Waltrop në veriperëndim. Nga veriu në jug-lindje të Dortmundit (si në juglindje), rrokën në një total prej 76 km nga rrethin e Unna me qytetet e Lünen në veri, Kamen në Verilindje, Unna në lindje, qyteti i Holzwickede dhe shpatës së qytetit. Kjo pasohet nga vetëm dy kilometra kufijve të qytetit gjatë në qytetin e pavarur Hagen direkt në lidh jug. Në Dortmundi jugperëndim të qytetit shtyn më shumë se 17 km e Ennepe-Ruhr-Kreis me qytetet e Herdecke dhe Witten. Vetëm në perëndim është më në fund qyteti i nivelit të qarkut i Bochum, kufiri qyteti është, dhjetëra kilometra të gjatë. Në përgjithësi, kufijve të qytetit Dortmundi kështu përbëhet nga 126 km.

Gjeografia politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dortmundi është historikisht pjesë e Vestfalisë dhe tani është në shtetin e North Rhine-Westphalia. Qyteti është aciklike dhe është në rangun e rrethit qeveritar Arnsberg. Ju keni dëgjuar edhe Asociacioni Regjional i Westfalen-Lippe dhe Asociacioni Regjional i dizenteri. Përveç kësaj, ajo është ende një anëtar i shoqatave të tjera të veçanta me qëllim si Verkehrsverbund Rhein-Ruhr, Shoqata e Ruhrit, të Emschergenossenschaft ose Lippeverband. Dortmundi është një qendër rajonale e North Rhine-Westphalia dhe pjesë e Rhine-Ruhr Evropës.

Që nga 1 janari 1975, qyteti i vetë Dortmundi është i ndarë në dymbëdhjetë rrethe.

Këto janë tri fushat në qendër të qytetit në perëndim, veri dhe në lindje, si dhe ata rrethuan unazën nga clockwise (duke filluar në veri) nëntë rrethe të tjera Eving, Scharnhorst, Brackel, Aplerbeck, Horde, Hombruch, LütgenDortmundi, Huckarde dhe Mengede. Secila nga këto rrethe zgjedh në zgjedhjet lokale, përfaqësues të qarkut dhe ato të anëtarëve të tyre si kryetar bashkie e rrethit. Në rrethet periferike nga, ndërsa administrata e qarkut.

Nën njësitë bashkiake, qyteti është i ndarë më tej rrethet statistikore dhe këto nga ana statistikore, në një total prej 170 nën-rrethe në 62 Jashtë rrethet e qytetit shpesh korrespondojnë me ato të disa inkorporuar në qytetin e Dortmundit ish fshatrave të pavarur. Përveç këtij klasifikimi zyrtar të ekzistojnë edhe distriktin urban të shënuara më poshtë.

Klimë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dortmundi është se si e tërë e Gjermanisë në zonën e butë. Qyteti është i lidhur me Northwest zonën ajrore gjermane dhe është e vendosur në kufirin midis rretheve ajrore Münster- dhe Sauerland dhe kështu në zonën kalimtare midis klimat Atlantik-detare dhe kontinentale.

Karakteristike janë dimër të butë dhe verë relativisht të ftohtë. Temperatura mesatare vjetore është 9-10 °C, sasia e reshjeve në mesatares afatgjatë prej 750 mm. Drejtimit të erës mbizotëruese është në jugperëndim. Reshjet është e shpërndarë në mënyrë të drejtë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë vitit, në dimër dominuar shi të vazhdueshëm, të shkurtër në verë, por shiu më të bollshme. Prandaj, maksimale është arritur në korrik me 80–90 mm, minimumi është 40–50 mm në shkurt. Variacionet në vjeshtë temperatura nën 20 °C mjaft i vogël, muaji më i ftohtë është janari me -6 në 11 °C, të ngrohta se është në muajin gusht me 10-35 °C. Në Dortmundi vetë Karakteristikat klimatike tregojnë zonat e populluara dendur, atëherë për shembull, formojnë një klimë të qytetit ishuj ngrohjes tipik.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 dhjetor 2013, 575,944 njerëz jetonin në Dortmundi. Kështu Dortmundi është e vendosur brenda Bashkimit Evropian përpara se të hahet të renditet në mesin e 41 qyteteve më të mëdha në Gjermani në gradën 8 dhe në North Rhine-Westphalia, qyteti më i madh në 3 Ruhr renditet pas Këln dhe Dusseldorf. Dortmundi takon Rhine-Ruhr Evropian, e cila është grumbullim i pestë më i madh në Evropë me mbi 10 milionë banorë, sipas aglomeratet Moskë, Londër, Paris dhe Stamboll. Brenda kësaj zone metropolitane Dortmundi është pjesë e zonës metropolitane Ruhr dhe është veçanërisht i rrjedhshëm në Perëndim në qytetet e tjera të Ruhrit mbi. Vetëm në fushën e Shoqatës Ruhr Rajonal, Zweckverband e zonën e Ruhrit, nga ana tjetër, rreth 4.950.000 njerëz. Numërimi gjitha komunitetet fqinje me të cilët Dortmundi kombinon një kufi të drejtpërdrejtë të përbashkët shtuar, zona mbulon rreth 1.650.000 banorë dhe do të formojnë një zonë metropolitane për veten e tyre. Nga banorët një dendësi popullsi prej 2,085 banorë në rezultatet km². Kështu Dortmundi është e vendosur në Gjermani në rangun 37 të komunave me dendësi më të lartë të popullsisë.

Dendësia e popullsisë brenda zonës urbane ndryshon seriozisht: nga njëra anë, vetëm rreth një e gjashta e zonës urbane ka qenë i banuar, duke sjellë në këtë zonë një dendësi të popullsisë prej 124 banorë për rendimenteve hektar, nga ana tjetër e jashtme të dorës jetojnë të zonës në qendër të qytetit në mënyrë të konsiderueshme më pak njerëz për kilometër katror se në qendër të qytetit dhe dendësia zvogëlohet nga veriu në jug dhe nga perëndimi në lindje nga. Vlerat varionin nga rreth 2,900 në vitin 2006 banorë për km² në qarkun statistikor të Syburg (District Qyteti hordhi) deri në rreth 43,200 banorë për km² në qarkun statistikor të tregut Veri-Lindore (Qarkut Innenstadt-Nord).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sektorët tradicional ekonomike, ndryshimet dhe perspektivat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kontekstin e industrializimit, Dortmundi zhvilluar shpejt në një qendër e industrisë së rëndë (qymyrit dhe Steel Industries). Korporatat e mëdha ishin Hoesch Dortmundi, Bashkimi Dortmundi, Phoenix AG, e Minierave dhe Metalurgjisë veprojnë dhe nga 1969 e kombinuar nën ombrellën e collieries Ruhrkohle AG Dortmundi. Edhe mesi i shekullit të 20 ka qenë në zonën e sotme të qytetit Dortmundi më shumë se 15 minierat e qymyrit, e fundit në vitin 1987 ndaloi që veprojnë.

Furnizuesi i fundit i madh i minierave, Maschinenfabrik Gustav Schade, u mbyll më vonë.

Ekonomikisht të shëndetshme Hoesch AG ishte fituar nga 1992 Essen Krupp Stahl AG 1997 bashkohen Krupp-Hoesch Stahl AG dhe Düsseldorf për Thyssen ThyssenKrupp Stahl AG, me pasoja drastike për vendet Dortmundi Hut. Faza e lëngët e prodhimit të çelikut u mbyllën në Dortmundi në vitet e ardhshme për shkak të grupit të ri të përqendruar ndarjen e saj të çelikut për Rheinschiene gjeografikisht të favorshme. Rezulton prej kësaj humbje të vendeve të punës është një barrë e rëndë për ekonominë e Dortmundit.

Djerrina e vendeve ish-industriale, tani ofrojnë potencial zhvillimi për qytetin:

  • Ish-vendi i Bashkimit Dortmundi në perëndim të qendrës së qytetit ka qenë i banuar për pjesën më të madhe me logjistikë të reja dhe struktura tregtare: ajo është e përshtatshme të vendosura në rrugë hekurudhore nëpër luginën Emscher, në autostradën e qytetit verior, PRODHIME në A45, A40 dhe A2 , dhe në afërsi të Kanalit Dortmundi-Ems.
  • Ish uzinë shkrirjeje çeliku Phoenix Lindje në juglindje në turmë është bërë një burim interesant për qëllime banimi dhe biznesi me vlerë të lartë rekreative pas demontimit të saj, prishjen dhe rizhvillimin e Phoenix Liqenit projektit.
  • Vendndodhja Phoenix Perëndimi vjen tashmë me MST.factory një rol qendror në konkursin për më shumë vendbanimet e korporatave në fushën e teknologjisë për Microsystems. Dortmundi tani është konsideruar si qendra më e madhe gjermane për Microsystems teknologjinë dhe është shtëpi për 26 kompanitë aktualisht me rreth 1.700 të punësuar në këtë industri të re të së ardhmes dhe Microtechnology Rrjetit IVAM.
  • Westfalenhütte vend në verilindje të Dortmundit është një nga faqet më të mëdha Brownfield në Evropë. Edhe pse ende në një shkallë të vogël është prodhuar (më pak se 1000 punonjës) në Westfalenhütte, kështu që kjo jep arsye (rreth 3 km herë 5 km) mundësive të mëdha të zhvillimit urban. Ajo është e mundshme, si një përdorim si një qendër industriale dhe logjistike, si dhe zhvillimin e hapësirave të reja të gjelbra dhe zonat rekreative. Një vendim përfundimtar në lidhje me përdorimin e ardhmja dhe blerjen e investitorëve janë ende të pazgjidhura këtu.

Sektorin e inxhinierisë ka një traditë të madhe në Dortmundi. Shtimi aktiv i kompanisë inxhinieri kimike ThyssenKrupp Uhde GmbH, e cila tani edhe i takon ThyssenKrupp AG, e inxhinierisë mekanike dhe bimore, KHS GmbH, ish Holstein dhe Kappert, me selinë e korporatave në Juchostraße, një prodhues i paketimit dhe mbushjes së shisheve makina. Një fund nuk është më aktiv në kompaninë Dortmundi Thyssen AG Klönne. Automjetet e ndërtimit të prodhuara më parë në Dortmundi nga kompania Orenstein & Koppel, i cili erdhi në fusions Hoesch-Krupp për Krupp FORDERTECHNIK dhe kompanitë e saj simotra. O & K ekskavatorėve ndarje është marrë përsipër nga Terex Grupi amerikan prodhon dhe deri më sot ndërtimin e pajisjeve të rënda në Dortmundi. Gjithashtu, industria mjet makinë ka një të kaluar të njohur Dortmundi: në LütgenDortmundi në kufijtë e qytetit të Bochum ekzistuar deri në 1980, familja Tönshoff, prodhuesi më parë të njohur botërisht të lathes multi-gisht automatike. Me mëparshëm "Hoesch Maschinenfabrik Gjermaninë" e Dortmundi duhet të kishte në rrugë Lindur afër Westfalenhütte një prodhues të lathes mëdha. Maschinenfabrik Rothe Erde është një prodhuesi kryesor i kushineta slewing. Bumi i energjisë së erës siguron kompani me rritje shifrat e shitjes.

Ndërkohë në kompanitë Dortmundi në industrinë e sigurimeve dhe financiare si dhe shumë moderne IT dhe shërbimeve të kompanive të vendosura në rrethinat e universitetit, të cilat ofrojnë punësim.

Përtej kufijve të saj Dortmundi u bë i njohur si Bierstadt përmes pirja e eksporteve të birrës. E breweries të shumta Dortmundi (duke përfshirë Bergmann, Borussia, Actien (DAB), Bashkimi (DUB), kurora, Hansa, kalorës, stilolaps, të kafshëve), e cila u rrit në breweries të mëdha pas Luftës së Parë Botërore dhe gati 50 vjet dominuar tregun e birrës gjermane , kishte vetëm një të majtë: Nën ombrellën e Bielefeld Dr gusht Oetker KG përkasin Dortmundi Actien Brauerei (DAB) janë të bashkuar të gjitha markave të birrës Dortmundi sot.

Ndryshimi strukturor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në periudhën prej 1960 deri 1994 numri i punëtorëve industrial ka rënë nga 127,000 deri në 37,000 persona. Vende të reja pune u krijuan kryesisht në fushën e përpunimit të informacionit, si dhe në sektorin bankar dhe të sigurimit. Një sinjal pioniere në fund të vitit 1968 ka qenë themelimi i Universitetit të Dortmundit. Universiteti Kampusi hedhur themelet për shkencën e sotme dhe hulumtimit. Në afërsi të universitetit, Qendra Teknologjisë në vitin 1984 u hap një nga të parët në Gjermani. Në ngjitur Teknologjisë Park më shumë se 225 kompani të vendosur që nga viti 1988 me më shumë se 8.500 të punësuar. Projekti Stadtkrone-Ost në faqen e internetit ish-ushtarak në B 1 është një tjetër shembull pozitiv i krizës qymyrit në 1958 ndryshimin fillestare dhe ende e pandryshuar strukturore të vazhdueshme në Dortmundi. Ekziston edhe selia e listuara Adesso AG, një nga 25 të lartë IT konsultuese dhe kompanitë sistemet e integrimit në Gjermani.

The-Projekti Dortmundi një partneritet publik-privat në mes të qytetit, grupi ThyssenKrupp, e cila është përgatitur nga konsulentët e menaxhimit McKinsey & Company, duke ndjekur shembullin e Wolfsburg AG, është edhe shkaktohet nga strukturore hendekut të punësimit ndryshim të mbyllen, si dhe sektorët e reja udhëheqëse për qytetin të zhvillohet dhe forcohet. Të Brownfields u integruar në konceptin e përgjithshëm. Fushat e logjistikës të kompetencave, teknologji Microsystem (MST) dhe teknologjitë e informacionit dhe komunikimit janë zgjedhur si industritë e reja të menaxhimit. Më vonë, industria e kujdesit shëndetësor, ESF dhe energjia teknologji janë shtuar. Projekti është i integruar një kohë të pacaktuar në vitin 2005 në zhvillimin ekonomik urban. Ndër të tjera, numri i të punësuarve duhet të arrijë deri në vitin 2010 nivelin e 325,000 punëtorëve para rënies së industrisë minerare në rahme e projektit. Në prill të vitit 2011 298.000 persona në punësim janë arritur përmes pasojave të drejtpërdrejta dhe të tërthorta të projektit, ajo që mungon 80,000 53,000 përgjigjej. Në vitin 2008, më shumë gola janë botuar deri në vitin 2018: Sipas tyre, shkalla e papunësisë do të arrijë shifra të vetme dhe për të mbajtur popullsinë e qëndrueshme. Për më tepër, indeksi qendërsia (duke përfshirë edhe përmes Thier-Galerie) nga 114 (2008) duhet të rritet në 118 Kjo vlerë do të mund të rritet në 124 me tani (2014) edhe.

Në fushën e logjistikës të tregojë deri pas suksesit të zgjerimit të BE-së. IKEA ndërtuar qendrën e saj të shpërndarjes evropiane në Dortmundi. Edhe gjigantët e industrisë të tilla si RHENUS ose DHL veprojnë në Dortmundi për disa konsumatorë qendra logjistike me mundësive evropiane. Sot, një total 26,316 njerëzit që punojnë në 860 kompanitë në sektorin e logjistikës.

Sektori terciar (shërbimet), sot është larg nga më të madhe pjesa (73%) në aktivitetin ekonomik Dortmundit dhe ka vendosur me preferencën në zonë të madhe përgjatë B 1 (Westfalendamm dhe Rheinlanddamm) dhe në qytetin jugor rrugëve arterial. Qyteti ka qenë që të lavdëruar disa herë për të ndryshimi të suksesshëm strukturash. Sipas revistës së biznesit Capital Dortmundi është qyteti në zonën e Ruhrit, e cila ka mundësitë më të mira ekonomike në-2013. Handelsblatt përshkroi qytetin në vitin 2004 në Zukunftsatlas e tyre si "yll heshtur". 2006 qyteti për MST.factory mori çmimin Euro-qyteteve në kategorinë "risi".

Gjithashtu, rëndësia e Dortmundi u rrit si një qendër rajonale e pakicë. Westenhellweg në zemër të në qendër të qytetit zbatohet përveç Kaufingerstrasse në Mynih, e Zeil në Frankfurt am Main dhe Schildergasse në Këln si një nga rrugët më të frekuentuara tregtare në Gjermani. Qiratë e larta dhe konkursi nuk ekzistojnë në Westenhellweg dhe Ostenhellweg pasqyrojnë këtë zhvillim.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konzerthaus Dortmundi

Specialitet të Ushqim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në birrë Dortmundi, si i dehur si Stösschen, duke rezultuar në kuzhinën Dortmundit asnjë mënyrë. Pavarësisht rënies së asaj që ishte dikur vendi më i madh fabrikë birre në Europë ka Dortmundi Helle, një ashpër, poshtë-thartuar eksportit birrë, vazhdoi reputacion ndërkombëtar. Si një pije të lindjes, shërbeu në specialitetet Westphalian Pfefferpotthast me elbi, Panhas apo Möppkenbrot, ajo ende gjen shumë admirues.Dortmundi Gastronomia feston çdo vit krahas ekspozitës apel publik Dortmundi à la carte një festë Pfefferpotthast në Tregun e Vjetër.

Një specialitet pastë është tortë kripë, një qarkore, spiced me kripë dhe bukë qimnon me një depresion në mes. Ajo është ngrënë shpesh në krye me mish derri terren, e cila merr pushim qepë copëtuar.

Konzerthaus Dortmundi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dortmundi Konzerthaus në qendër të qytetit Dortmundit u hap në shtator të vitit 2002. Ajo është në rrethin e Brückstraße në kryqëzimin e Brückstraße me Ludwigstraße. Salla ka 1500 vende, nga të cilat 900 mund të përdoret si sallë të vogël, dhe është karakterizuar nga një çeliku moderne dhe arkitekturës xhami. Themelues drejtori dhe një nga iniciatorët kryesorë të "Projektit Konzerthaus" ishte Ulrich Andreas Vogt. Që nga viti 2006 Benedikt Stampa është drejtor artistik dhe menaxher.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dortmundi është një qytet në Arnsberg North Rhine-Westphalia dhe është në të lirë vetëqeverisjes përmes institucioneve të saj. Sipas ligjit për zgjedhjet lokale në vend Nordrhein-Westfalen, Ligjin e Qeverisjes Vendore për Land Nordrhein-Westfalen dhe statutit kryesor i qytetit të Dortmundit Këto janë Këshilli i Qytetit të Dortmundit dhe kryetarit të komunës. Zgjidhni Çdo pesë vjet qytetarët Dortmundi Bordi 82-anëtar vullnetar i qytetit të Dortmundit (2012: 4 dalë shtesë dhe mandatet kompensuese) dhe me kohë të plotë kryetari. Këshilli do të zgjedhë dy kryebashkiak nderi si zëvendës kryetar komune. Në dymbëdhjetë rrethe gjithashtu secili të ketë një këshill të qarkut vullnetar 19-anëtar zgjidhet që një kryetar bashkie qarkut (deri në vitin 2008: Kryetar Qarkut) nga radhët e anëtarëve të saj dhe një ose më shumë zëvendësit të zgjedhura. Kryetari i komunës është përgjegjës për menaxhimin e biznesit-ditore, ai drejton mbledhjet e këshillit dhe përfaqëson qytetin. Kryetari i komunës është i obliguar për të ekzekutuar vendimet e Këshillit. Këshilli gjithashtu zgjedh një menaxher të qytetit dhe deri në nëntë këshilltarë të tjerë si zëvendës kryetar në administratën e qytetit. Në nëntë rrethet e jashtme janë zyrat administrative e qarkut. Përveç organeve të anëtarit të vetadministrimit lokal të parlamentit dhe katër dy deputetë Bundestagut zgjidhen me mandat të drejtpërdrejtë në Dortmundi, në zgjedhjet evropiane, kandidatët zgjidhen ekskluzivisht me lista. Në peisazhin e partisë Dortmundi të gjitha partitë e mëdha gjermane janë të përfaqësuara. Si një kontakt grupit thjesht lokale listën Qytetarët për Dortmundi, e cila përbën një bashkësi fraksion me FDP në Këshill, në. Një pozitë dominuese është zënë nga SPD A: ajo ofron vazhdimisht që nga viti 1946 kryetari i bashkisë, për vitin 1999, shumica absolute në Këshill, të gjithë anëtarë të zgjedhur direkt në gjendjen dhe nivelin federal dhe për të arritur në rezultate të datës së zgjedhjeve rreth 50%. Herbert Wehner thënë në këtë kontekst të Dortmundit si "barkushe të demokracisë sociale".