Jump to content

Kuala Lumpur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuala Lumpur
qytet
Pamje nga {{{emri_zyrtar}}}
emblema
vendodhja
Administrimi
Shteti Malajzia
Statistika
Popullsia
-dendësia
1.809.699 banorë
7.388 banorë/km²
Sipërfaqja 244 km²
Prefiksi telefonik
Faqja zyrtare www.dbkl.gov.my
Qeverisja
Kryetari i Bashkisë Datuk Bandar


Kuala Lumpur është kryeqyteti i Malajzisë.

Kuala Lumpur (e shqiptuar /ˈkwɑːləlʊmˈpʊər/, Malay /kwɑlɑlʊmpʊ/ dhe nga vendasit /kwɑləlʊmpɔ/ ose /kɔlɔmpɔ/), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Malajzisë. Vetë qyteti, i cili përfshin një sipërfaqe prej 244 km2, ka një popullsi prej 1.6 milion banorë (të dhëna të vitit 2006). Kuala Lumpuri urban, i njohur edhe me emrin Lugina Klang, është një aglomerat urban me rreth 7.2 milion banorë. Është zona metropolitane me rritjen më të shpejtë të popullsisë në vend, kjo vlen edhe për rritjen e shpejtë ekonomike.