Jump to content

Spahiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sipahi)
Një Spahi, nga gravurë perëndimore e shek. 16-të

Spahinjtë (osmanisht سپاهی‎, trans. sipâhi, nga Persisht: سپاهی sepāhī) ishin dy lloje të kalorësisë osmane, duke përfshirë çifligarët e provincës spahijtë timarli (timarli sipahi) që përbënin shumicën e ushtrisë dhe të rregulltit kapikulu sipahi, trupat e pallatit. Llojet e tjera të kalorësisë që nuk cilësoheshin spahij ishin trupat e parregullta akinxhijtë ([akıncı] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)). Spahinjtë formuan shtresën e tyre të dalluar shoqërore, dhe rivaliteti i tyre me Jeniçerët ishte i dukshëm.

Ka qenë edhe titull i dhënë për disa njësi kalorësie që shërbenin në ushtritë koloniale franceze dhe italiane gjatë shek. 19 dhe 20 (shih Spahi).

  • Shaw, Stanford J. (1976). History of the Ottoman Empire and Modern Turkey. Vëll. 1. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-29163-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)