Spahiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një Spahi, nga gravurë perëndimore e shek. 16-të

Spahi (osmanisht سپاهی‎, trans. sipâhi, nga Persisht: سپاهی sepāhī) ishin dy lloje të kalorësisë osmane, duke përfshirë çifligarët e provincës spahijtë timarli (timarli sipahi) që përbënin shumicën e ushtrisë dhe të rregulltit kapikulu sipahi, trupat e pallatit. Llojet e tjera të kalorësisë që nuk cilësoheshin spahij ishin trupat e parregullta akinxhijtë (akıncı). Spahinjtë formuan shtresën e tyre të dalluar shoqërore, dhe rivaliteti i tyre me Jeniçerët ishte i dukshëm.

Ka qenë edhe titull i dhënë për disa njësi kalorësie që shërbenin në ushtritë koloniale franceze dhe italiane gjatë shek. 19 dhe 20 (shih Spahi).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shaw, Stanford J. (1976). History of the Ottoman Empire and Modern Turkey. 1. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-29163-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)