Jump to content

Malaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Málaga (/ˈmæleɡe/, spanjisht: [ˈmalaɣa]) është një komunë, kryeqyteti i Provincës së Málagas, në Komunitetin AutonomAndaluzisë, në Spanjë. Me një popullsi prej 569,130 në vitin 2015,[1] është qyteti i dytë më i populluar i Andaluzisë dhe i gjashti në Spanjë. Qyteti më i madh jugor në Evropë, shtrihet në Costa del Sol (Bregu i Diellit) të Mesdheut, rreth 100 km (62.14 mi) në lindje të Ngushticës së Gjibraltarit dhe rreth 130 km (80.78 mi) në veri të Afrikës.

Politika dhe administrata

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Málaga është e ndarë në 11 rrethe komunale.[2]

Qarku Qarku Lokacioni
1 Centro 7 De Carretera Cádiz
2 Este 8 Churriana
3 Ciudad Jardín 9 Campanillas
4 Bailén-Miraflores 10 Puerto de la Torre
5 Palma-Palmilla 11 Teatinos-Universidad
6 Cruz de Humilladero
Porti i Malagas

Shkollat ndërkombëtare në qytetin Malaga janë:

 • Shkolla e Mesme Franceze në Malaga (shkollë franceze)
 • Shkolla St. Georges, Malaga (British school)

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Solomon ibn Gabirol (1021–1058), filozof dhe poet
 • Ibn al-Baitar (1188–1248), botanist and pharmacist
 • Ruy López de Villalobos (1500–1544), explorer
 • Diego de Montemayor (1530–1611), founder of Monterrey, Mexico and governor of Nuevo León
 • Francisco de Leiva (1630–1676), playwright
 • Luis de Unzaga (1721–1790), politician
 • Bernardo de Gálvez (1746–1786), Count of Gálvez and Viscount of Galveston, military and colonial administrator
 • María Manuela Kirkpatrick (1794–1879), aristocrat
 • José de Salamanca (1811–1883), Marquis of Salamanca and Count of Los Llanos, businessman and politician
 • Antonio Cánovas del Castillo (1828–1897), Prime Minister of Alfonso XII
 • José Denis Belgrano (1844–1917), painter
 • José Moreno Carbonero (1858–1942), painter
 • Pablo Picasso (1881–1973), artist
 • José Moreno Villa (1887–1955), painter and writer
 • Bernardo Giner de los Ríos (1888–1970), architect and politician
 • Victoria Kent (1898–1987), lawyer and politician
 • Emilio Prados (1899–1962), poet
 • Manuel Altolaguirre (1905–1959), poet
 • Antonio Molina (1928–1992), singer
 • Antonio Luque (1941–), engineer and photovoltaics pioneer
 • Juan Madrid (1943–), writer and journalist
 • Marisol (1948–), singer and actress
 • Amparo Muñoz (1954–2011), Miss Universe Spain 1974, Miss Universe 1974
 • Jorge Rando (1941–), artist
 • Antonio Banderas (1960–), actor
 • Miguel Ángel Jiménez (1964–), professional golfer
 • Carlos Álvarez (1966–), baritone
 • Antonio de la Torre (1968–), actor
 • María del Mar Rodríguez Carnero, La Mari (1975–), singer
 • Juan García Postigo (1981–), Mister World 2007
 • Ana López Rodríguez, Anni B Sweet (1987–), singer
 • Pablo Alborán (1989–), singer
 • Joe Atlan (1989–), musician
 • Isco Alarcón (1992–), footballer

Málaga është binjakëzuar me:[3]

 • Portugal Faro, Portugali,[4]
 • United States Mobile, Alabama, Shtetet e Bashkuara[3]
 • Germany Passau, Gjermani[3][5]
 • Colombia Popayán, Kolumbi[3][6]
 • Mexico Zacatecas, Meksikë[3]
 • Malaga (verë)
 • Universiteti i Malagas (UMA)
 1. ^ https://www.boe.es/boe/dias/2015/12/17/pdfs/BOE-A-2015-13745.pdf
 2. ^ "Districts". Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 21 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e "Relaciones Institucionales Internacionales: Ciudades hermanadas" (uebfaqja zyrtare) (në spanjisht). Malaga, Spanjë: Ayuntamiento de Málaga. Marrë më 2015-02-04.
 4. ^ "Geminações de Cidades e Vilas" (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2011. Marrë më 2013-07-20.
 5. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 qershor 2010. Marrë më 21 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 21 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 • The Alhambra from the Ninth Century to Yusuf I (1354). vol. 1. Saqi Books, 1997.
 • Guia Viva, Andalucia, Anaya Touring Club, April 2001.
 •  This article incorporates text from a publication now in the public domain: Herbermann, Charles, ed. (1913). "article name needed". Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton. 

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Málaga travel guide nga Wikivoyage