Lista e komunave të Spanjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komunat e Spanjës. 2004
Madrid, kryeqyteti i Spanjës
Barcelona
Valencia
Sevilles
Zaragoza
Málaga
Murcia
Palma
Las Palmas
Bilbao
Alicante
Kordova
Valladolid
Vigo
Gijón
L'Hospitalet de Llobregat
Një Coruña
Vitoria-Gasteiz
Granada
Elche
Oviedo
Badalona
Cartagena
Terrassa

Kjo është një listë e listave të komunave të Spanjës. Lidhjet për tek listat e Komunave janë të listuara më poshtë, sipas komunitetit autonom dhe sipas provincave.

Sipas raportit të përkohshëm të lëshuar më 18 dhjetor 2014,[1] gjithsej ka 8,122 komunat në Spanjë, duke përfshirë qytetet autonome të Ceuta dhe Melilla. Burgos është krahina me shumë komuna (371) dhe Las Palmas me më pak (34).

Lista renditëse të komunave spanjolle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat më të mëdha sipas popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja ka një popullsi prej 46,745,807 banorë, të shpërndarë në 8,117 komunat (2013 INE raporti i përkohshëm).

Ka vetëm dy komunat, të cilat kalon një milion banorë: Madrid dhe Barcelona, 22 qytete me mbi 200,000 banorë, 33 komuna mes 100,000 dhe 200,000 banorë, 83 komuna mes 50,000 dhe 100,000.

# Komuna Komuniteti autonom Popullsia (2014)[1]
1 Madrid  Komuniteti i Madridit 3,165,235
2 Barcelona  Katalonja 1,602,386
3 Valencia  Komuniteti i Valencias 786,424
4 Seville  Andalusia 696,676
5 Zaragoza  Aragon 666,058
6 Málaga  Andalusia 566,913
7 Murcia  Rajoni Murcia 439,712
8 Palma  Ishujt Balearik 399,093
9 Las Palmas de Gran Canaria  Ishujt Kanare 382,283
10 Bilbao  Baskia 346,574
11 Alicante  Komuniteti i Valencias 332,067
12 Córdoba  Andalusia 328,041
13 Valladolid  Castile dhe León 306,830
14 Vigo  Galicia 294,997
15 Gijón  Asturias 275,735
16 L'Hospitalet de Llobregat  Katalonja 253,518
17 A Coruña  Galicia 244,810
18 Vitoria-Gasteiz  Baskia 242,082
19 Granada  Andalusia 237,540
20 Elche  Komuniteti i Valencias 230,224
21 Oviedo  Asturias 223,765
22 Badalona  Katalonja 217,210
23 Cartagena  Rajoni Murcia 216,451
24 Terrassa  Katalonja 215,517
25 Jerez de la Frontera  Andalusia 212,226
26 Sabadell  Katalonja 207,444
27 Santa Cruz de Tenerife  Ishujt Kanare 206,593
28 Móstoles  Komuniteti i Madridit 205,712
29 Alcalá de Henares  Komuniteti i Madridit 200,768
30 Pamplona  Navarre 196,166
31 Fuenlabrada  Komuniteti i Madridit 195,864
32 Almería  Andalusia 193,351
33 Leganés  Komuniteti i Madridit 186,696
34 Donostia-San Sebastián  Baskia 186,126
35 Burgos  Castile dhe León 177,776
36 Santander  Cantabria 175,736
37 Castellón de la Plana  Komuniteti i Valencias 173,841
38 Getafe  Komuniteti i Madridit 173,057
39 Albacete  Castile–La Mancha 172,487
40 Alcorcón  Komuniteti i Madridit 170,336
41 Logroño  La Rioja 151,962
42 San Cristóbal de La Laguna  Ishujt Kanare 151,718
43 Badajoz  Extremadura 150,517
44 Salamanca  Castile dhe León 148,042
45 Huelva  Andalusia 147,212
46 Lleida  Katalonja 139,176
47 Marbella  Andalusia 138,679
48 Tarragona  Katalonja 132,199
49 León  Castile dhe León 129,551
50 Cádiz  Andalusia 121,739

Komunat më të mëdha sipas sipërfaqes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Komuna Komuniteti Autonom Sipërfaqja (Km2)[2]
1 Cáceres  Extremadura 1,751.20
2 Lorca  Rajoni Murcia 1,675.20
3 Badajoz  Extremadura 1,474.20
4 Córdoba  Andalusia 1,253.80
5 Almodóvar del Campo  Castile–La Mancha 1,205.50
6 Jerez de la Frontera  Andalusia 1,189.50
7 Albacete  Castile–La Mancha 1,139.20
8 Zaragoza  Aragon 1,063.50
9 Écija  Andalusia 975.70
10 Jumilla  Murcia 969.70
11 Andújar  Andalusia 963.60
12 Cuenca  Castile–La Mancha 959.10
13 Moratalla  Murcia 954
13 Carmona  Andalusia 923
15 Hornachuelos  Andalusia 909.80
16 Murcia  Rajoni Murcia 885.60
17 Mérida  Extremadura 868.50
18 Villarrobledo  Castile–La Mancha 862.90
19 Almonte  Andalusia 862
20 Caravaca de la Cruz  Rajoni Murcia 858.20
21 Cangas del Narcea  Asturias 825.40
22 Antequera  Andalusia 815.90
23 Requena  Komuniteti i Valencias 814.10
24 Hellín  Castile–La Mancha 781
25 Jerez de los Caballeros  Extremadura 739
26 Alburquerque  Extremadura 725.70
27 Trujillo  Extremadura 687.30
28 Utrera  Andalusia 683.70
29 Santiago-Pontones  Andalusia 682.50
30 Los Yébenes  Castile–La Mancha 680
31 Chinchilla de Monte-Aragón  Castile–La Mancha 678.60
32 Alcázar de San Juan  Castile–La Mancha 668
33 Retuerta del Bullaque  Castile–La Mancha 653
34 Mula  Murcia 633.50
35 Ejea de los Caballeros  Aragon 610.80
36 Madrid  Komuniteti i Madridit 604.80
37 Níjar  Andalusia 600.10
38 Alía  Extremadura 599.40
39 Valencia de Alcántara  Extremadura 596
40 Osuna  Andalusia 592.70
41 Fuente Obejuna  Andalusia 591.80
42 Montoro  Andalusia 586.40
43 Sabiñánigo  Aragon 586.30
44 Alhambra  Castile–La Mancha 582.20
45 Piedrabuena  Castile–La Mancha 564.20
46 Don Benito  Extremadura 561.90
47 Cartagena  Rajoni Murcia 559.10
48 Alcántara  Extremadura 553
49 Baza  Andalusia 545.20
50 Tineo  Asturias 539.80

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b INE (provisional report). 1 January 2012.
  2. ^ Renditja e komunave më të mëdha spanjolle sipas sipërfaqes Arkivuar 25 dhjetor 2018 tek Wayback Machine. classora.com