Alcalá de Henares

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcalá de Henares
Komunë
Stema_figuraFlag of Alcalá de Henares.svg
Vendndodhja
Alcalá de Henares is located in Spanjë
Alcalá de Henares
Alcalá de Henares

Koordinatat: 40°28′V 3°22′P / 40.467°V 3.367°P / 40.467; -3.367

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Madridit
Provinca Madrid
Qarku Alcalá
Kryetari i Bashkisë Javier Bello
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 87.72 km2
Lartësia 588 m (m.n.d.)
Popullsia 203924 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Pre-Roman
Vendasit Complutense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 28801-28807
Prefiksi (+34) 91
Faqja Zyrtare www.ayto-alcaladehenares.es


Alcalá de Henares është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alcalá, të provincës Madrid, në Komunitetin e Madridit. Alcalá de Henares ka 203924 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 87.72 km2.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima në këtë qytet të Spanjës qendrore është kontinentale mesdhetare , e ftohtë dhe karakterizohet me dimër të thatë dhe të nxehtë, dhe me vera të thata. Temperatura mesatare e gjatë gjithë vitit është 14 °C (57 °F). Mesatarja e reshjeve gjatë gjithë vitit është rreth 420 mm , kryesisht në Pranverë dhe në Vjeshtë. Temperaturat variojnë nga disa gradë nën 0 °C (32 °F) në Dhjetor dhe Janar të disa mbi 40 °C (104 °F) në Korrik dhe Gusht. Sezoni i thatë përkon me ngrohje maksimale në verë.

Migrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 18% e popullsisë janë me origjinë të huaj, sipas të dhënave zyrtare, një pjesë e madhe e të ardhurve (30%) janë nga emigrantët nga Evropa Lindore. Shumë biznese kineze kanë qenë të vendosur në këtë qytet. Alcalá ka komunitetin më të madhë të emigrantëve Rumunë në Spanjë, me mbi 35,000 njerëz. Në vitin 2007, për herë të parë, emigrantët nga Rumania krijuan një parti politike për zgjedhjet që do të vijnë. Ekziston edhe një festival një herë në vit, festohet në qytetin sheshin qendrorë (Plaza de Cervantes) që i dedikohet popullit Rumun në Alcalá.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]