Jump to content

Alcalá de Henares

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alcalá de Henares
Flamuri i Alcalá de Henares
Stema zyrtare e Alcalá de Henares
Popullsia
 • Gjithsej203.924
Emri i banorëveComplutense
Faqja zyrtarewww.ayto-alcaladehenares.es

Alcalá de Henares është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alcalá, të provincës Madrid, në Komunitetin e Madridit. Alcalá de Henares ka 203924 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 87.72 km2.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima në këtë qytet të Spanjës qendrore është kontinentale mesdhetare , e ftohtë dhe karakterizohet me dimër të thatë dhe të nxehtë, dhe me vera të thata. Temperatura mesatare e gjatë gjithë vitit është 14 °C (57 °F). Mesatarja e reshjeve gjatë gjithë vitit është rreth 420 mm , kryesisht në Pranverë dhe në Vjeshtë. Temperaturat variojnë nga disa gradë nën 0 °C (32 °F) në Dhjetor dhe Janar të disa mbi 40 °C (104 °F) në Korrik dhe Gusht. Sezoni i thatë përkon me ngrohje maksimale në verë.

Migrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 18% e popullsisë janë me origjinë të huaj, sipas të dhënave zyrtare, një pjesë e madhe e të ardhurve (30%) janë nga emigrantët nga Evropa Lindore. Shumë biznese kineze kanë qenë të vendosur në këtë qytet. Alcalá ka komunitetin më të madhë të emigrantëve Rumunë në Spanjë, me mbi 35,000 njerëz. Në vitin 2007, për herë të parë, emigrantët nga Rumania krijuan një parti politike për zgjedhjet që do të vijnë. Ekziston edhe një festival një herë në vit, festohet në qytetin sheshin qendrorë (Plaza de Cervantes) që i dedikohet popullit Rumun në Alcalá.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]