San Lorenzo de El Escorial

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San Lorenzo de El Escorial
Komunë
Stema_figuraFlag of San Lorenzo de El Escorial.svg
Vendndodhja
San Lorenzo de El Escorial is located in Spanjë
San Lorenzo de El Escorial
San Lorenzo de El Escorial

Koordinatat: 40°35′37″V 4°8′34″P / 40.59361°V 4.14278°P / 40.59361; -4.14278

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Madridit
Provinca Madrid
Qarku Sierra de Guadarrama
Kryetari i Bashkisë José Luis Fernández-Quejo del Pozo
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56.4 km2
Lartësia 1032 m (m.n.d.)
Popullsia 17889 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 18th century
Vendasit Sanlorentinos / Gurriatos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 28200
Koordinatat 40° 35′ 37″ Veri

4° 8′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sanlorenzodeelescorial.org


San Lorenzo de El Escorial është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Guadarrama, të provincës Madrid, në Madrid. San Lorenzo de El Escorial ka 17889 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 56.4 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]