Alpedrete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alpedrete
Komunë
Stema_figuraFlag of Alpedrete Spain.svg
Vendndodhja
Alpedrete is located in Spanjë
Alpedrete
Alpedrete

Koordinatat: 40°39′30″V 4°1′56″P / 40.65833°V 4.03222°P / 40.65833; -4.03222

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Madridit
Provinca Madrid
Qarku Sierra de Guadarrama
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.64 km2
Lartësia 919 m (m.n.d.)
Popullsia 12357 banorë
Dendësia 980 (2,500/sq mi)[1] banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 26 April 1840
Vendasit Alpedreteño, ña.
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 28430
Koordinatat 40° 39′ 30″ Veri

4° 1′ 56″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ayto-alpedrete.org


Alpedrete është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Guadarrama, të provincës Madrid, në Komunitetin e Madridit. Alpedrete ka 12357 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12.64 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]