Terrassa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Terrassa
Komunë
noform
Castle of Vallparadís
Stema_figuraTerrassa Spain.svg
Vendndodhja
Terrassa is located in Spanjë
Terrassa
Terrassa

Koordinatat: 41°33′40″V 2°0′29″L / 41.56111°V 2.00806°L / 41.56111; 2.00806

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Vallès Occidental
Kryetari i Bashkisë Jordi Ballart (2012)
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70.2 km2
Lartësia 286 m (m.n.d.)
Popullsia 215,678 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Egarencs (Catalan)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08221 a 08229
Koordinatat 41° 33′ 40″ Veri

2° 0′ 29″ Lindje

Faqja Zyrtare www.terrassa.cat


Terrassa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vallès Occidental, të provincës Barcelona, në Katalonia. Terrassa ka 215,678 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 70.2 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]