L'Hospitalet de Llobregat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
L'Hospitalet de Llobregat
Spanjisht : L'Hospitalet de Llobregat
Komunë
noform
L'Hospitalet de Llobregat city centre
Stema_figuraBandera de l'Hospitalet de Llobregat.svg
Vendndodhja
L'Hospitalet de Llobregat is located in Spanjë
L'Hospitalet de Llobregat
L'Hospitalet de Llobregat

Koordinatat: 41°21′32″V 2°5′57.9″L / 41.35889°V 2.099417°L / 41.35889; 2.099417

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Barcelonès
Kryetari i Bashkisë Núria Marín
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.5 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 258642 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 12th century
Vendasit hospitalenc, -ca (ca)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 0890x
Prefiksi +34 (E) 93 (B)
Koordinatat 41° 21′ 32″ Veri

2° 5′ 57.9″ Lindje

Faqja Zyrtare www.l-h.cat


L'Hospitalet de Llobregat është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Barcelonès, të provincës Barcelona, në Katalonia. L'Hospitalet de Llobregat ka 258642 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12.5 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]