Jerez de la Frontera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jerez de la Frontera
Komunë
noform
Rotonda de la Venencia
Stema_figuraFlag of Jerez de la Frontera.svg
Vendndodhja
Jerez de la Frontera is located in Spanjë
Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera

Koordinatat: 36°42′V 6°7′P / 36.700°V 6.117°P / 36.700; -6.117

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campiña de Jerez
Kryetari i Bashkisë María José García-Pelayo Jurado
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1188.23 km2
Lartësia 56 m (m.n.d.)
Popullsia 212226 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Jerezanos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11401 – 11409
Faqja Zyrtare www.jerez.es


Jerez de la Frontera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campiña de Jerez, të provincës Cádiz, në Andalusia. Jerez de la Frontera ka 212226 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1188.23 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]