Huelva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Huelva
Komunë
noform
Queen Victoria district, English-style suburb
Stema_figuraFlag of the City of Huelva (official).PNG
Vendndodhja
Huelva is located in Spanjë
Huelva
Huelva

Koordinatat: 37°15′V 6°57′P / 37.250°V 6.950°P / 37.250; -6.950

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Huelva
Qarku Qarku metropolitana de Huelva
Kryetari i Bashkisë Pedro Rodríguez González
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 149 km2
Lartësia 54 m (m.n.d.)
Popullsia 149410 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 10th century BC
Vendasit onubense, (vulgarmente) choquero/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 21001 and otros
Faqja Zyrtare www.huelva.es

Huelva është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Qarku metropolitana de Huelva, të provincës Huelva, në Andalusia. Huelva ka 149410 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 149 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]