Antequera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Antequera
Qytet
Stema_figuraBandera de Antequera.svg
Vendndodhja
Antequera is located in Spanjë
Antequera
Antequera

Koordinatat: 37°1′V 4°34′P / 37.017°V 4.567°P / 37.017; -4.567

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Málaga
Qarku Qarku Antequera
Kryetari i Bashkisë Manuel Jesús Barón Ríos
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 814 km2
Lartësia 575 m (m.n.d.)
Dendësia 56 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 29200
Prefiksi 95
Faqja Zyrtare www.antequera.es


Antequera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Qarku Antequera, të provincës Málaga, në Andalusia. Antequera ka 45854 banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 814 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]