Jump to content

Fuengirola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fuengirola
Vista de la localidad
Parque del Sol
Recinto ferial
El Torso
Castillo de Sohail
Paseo Martímo
Vista aérea
Nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë: Pamja e bregdetit Fuengirola, Parque del Sol, Panairet, Skulptura e Torsos, Kalaja Sohail, një zonë për këmbësorë me shumë palma dhe një pamje ajrore e qytetit.
Popullsia
 • Gjithsej82 837
Faqja zyrtarewww.fuengirola.es

Fuengirola është një qytet dhe një komunë në Costa del Solkomunitetin autonomAndaluzisëProvincën Málaga, Spanjë. Ajo është e vendosur në bregdetin qendror të provincës dhe e integruar në rajonin e Costa del Sol dhe Komonuelthin e Komunave të Costa del Sol Occidental.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona ka një klimë mesdhetare subtropikale, me temperatura mesatare vjetore prej 18 ° C dhe temperatura mesatare të verës mbi 30 ° C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fuengirola" (në spanjisht). Mancomunidad de Municipios de la Costa del Sol Occidental. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2008. Marrë më 1 qershor 2012.