Fuengirola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fuengirola
Qytet
[[File:
Vista de la localidad
Parque del Sol
Recinto ferial
El Torso
Castillo de Sohail
Paseo Martímo
Vista aérea
|noform|center|255px]]
Nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë: Pamja e bregdetit Fuengirola, Parque del Sol, Panairet, Skulptura e Torsos, Kalaja Sohail, një zonë për këmbësorë me shumë palma dhe një pamje ajrore e qytetit.
Stema_figura
Stema
Fuengirola flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Fuengirola is located in Spanjë
Fuengirola
Fuengirola

Koordinatat: 36°32′30″V 4°37′30″P / 36.54167°V 4.62500°P / 36.54167; -4.62500

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom Andaluzia
Provinca Málaga
Qarku Costa del Sol Occidental
Kryetari i Bashkisë Ana María Mula Redruello (Partia e Popullit)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,36 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia 82 837 banorë (2020)
Dendësia 7232,53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 29640
Koordinatat 36° 32′ 30″ Veri

4° 37′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fuengirola.es

Fuengirola është një qytet dhe një komunë në Costa del Solkomunitetin autonomAndaluzisëProvincën Málaga, Spanjë. Ajo është e vendosur në bregdetin qendror të provincës dhe e integruar në rajonin e Costa del Sol dhe Komonuelthin e Komunave të Costa del Sol Occidental.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona ka një klimë mesdhetare subtropikale, me temperatura mesatare vjetore prej 18 ° C dhe temperatura mesatare të verës mbi 30 ° C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fuengirola" (në spanjisht). Mancomunidad de Municipios de la Costa del Sol Occidental. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 korrik 2008. Marrë më 1 qershor 2012.