Alcaucín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcaucín
Komunë dhe qytezë
noform
Vendndodhja
Alcaucín is located in Spanjë
Alcaucín
Alcaucín

Koordinatat: 36°54′V 4°7′P / 36.900°V 4.117°P / 36.900; -4.117

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Málaga (provincë)
Qarku Axarquía - Costa del Sol
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46 km2
Lartësia 518 m (m.n.d.)
Popullsia 2469 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Faqja Zyrtare www.alcaucin.es


Alcaucín është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Axarquía - Costa del Sol, të provincës Málaga (provincë), në Andalusia. Alcaucín ka 2469 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 46 km2.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i Alcaucín shtrihet tokat e veta në veri deri te Axarquia, midis maleve Sierra de Alhama dhe Sierra de Tejeda me "korridorin" e Periana. Duke qenë në Sierra de Tejeda, fundi është mjaft papritur ; ai kalon nga Maroma me lartësi 2.066 metra dhe menjëherë në 200 metra lartësi në Puente Don Manuel. Terreni përreth është kryesisht pyll i dendur.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]