Mijas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mijas
Qytet
[[File:
Mijas 10.jpg
Faro de Calaburras 01.JPG
Church of San Sebastián, Mijas.jpg
Mijas street 3113.JPG
Mijas Andalousie (6).JPG
Playa del Ejido, Mijas 01.JPG
La-Cala-Resort-Golf.jpg
|noform|center|255px]]
Nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë: Pamje e Mijas Pueblo, Feneri Calaburras, Kisha San Sebastián, një rrugë në Mijas Pueblo, Burrotaxi, La Cala Resort, pamje nga Mijas Costa dhe fusha e golfit Mijas
Stema_figura
Stema
Bandera de Mijas (Málaga).svg
Flamuri
Vendndodhja
Mijas is located in Spanjë
Mijas
Mijas

Koordinatat: 36°35′44″V 4°38′14″P / 36.59556°V 4.63722°P / 36.59556; -4.63722

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom Andaluzia
Provinca Málaga
Qarku Costa del Sol Occidental
Kryetari i Bashkisë Josele González (PSOE)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 148,8 km2
Lartësia 428 m (m.n.d.)
Popullsia 85 397 banorë (2020)
Dendësia 518,49 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 29649-29651
Koordinatat 36° 35′ 44″ Veri

4° 38′ 14″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.mijas.es

Mijas është një komunëProvincën Málaga, në komunitetin autonomAndaluzisë. E vendosur në bregdetin juglindor të Spanjës, Mijas i përket rajonit të Costa del Sol Occidental. Qendra e tij është një fshat tipik andaluzian i larë me të bardhë, Mijas Pueblo, i vendosur në një mal rreth 430 metra mbi nivelin e detit, në zemër të rajonit Costa del Sol.

Ekonomia e Mijas bazohet kryesisht në turizëm, duke përfshirë muzetë historikë lokalë dhe shumë dyqane suveniresh. Komuna ka shtatë fusha golfi (katër të tjera janë në ndërtim e sipër), përfshirë La Cala Resort, i cili është vendpushimi më i madh i golfit në Spanjë. Produktet bujqësore përfshijnë patate, drithëra dhe avokado.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]