Sabadell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sabadell
Komunë
noform
The business district, the Eix Macià.
Stema_figuraFlag of Sabadell.svg
Vendndodhja
Sabadell is located in Spanjë
Sabadell
Sabadell

Koordinatat: 41°32′54.93″V 2°6′27″L / 41.5485917°V 2.10750°L / 41.5485917; 2.10750

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Vallès Occidental
Kryetari i Bashkisë Joan Carles Sanchez Salinas (2013)
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.89 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 206493 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Sabadellenc, sabadellenca (ca)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08200 a 08208, 08805 and 08805
Koordinatat 41° 32′ 54.93″ Veri

2° 6′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sabadell.cat


Sabadell është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vallès Occidental, të provincës Barcelona, në Katalonia. Sabadell ka 206493 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 37.89 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]