Granada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Granada
Qytet
Pamja e katedralës nga Alhambra
Pamja e katedralës nga Alhambra
Popullsia
 • Gjithsej237.540
{{{postal_code_type}}}
18001-18019
Faqja zyrtarewww.granada.org

Granada është qytet dhe kryeqytet i provincës Granada, në komunitetin autonomAndalusisë.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Granada ndahet në gjashtë distrikte:

Realejo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Realejo ishte distrikt jehud. Popullsia jehude ishte e rëndësishme në atë kohë në Granada.

Cartuja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë ndërtesa janë ndërtuar me zgjerimin e universitetit të Granadës.

Bib-Rambla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditët e sotme, Bib-Rambla është një pikë e lartë për gastronomisë, veçanërisht në tarraca e saj të restoranteve, të hapur në ditë të bukura.

Sacromonte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë, e cila u bë e famshme nga shekulli i nëntëmbëdhjetë të banuara kryesisht nga banorët e saj romët.

Albayzín[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Albayzín ka monumente të shumta nga periudha të ndryshme, kryesisht të periudhës nazari dhe Rilindjes.

Zaidín[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është e popullarizuar nga romët, shumë banorë që banojnë këtu janë nga Afrika Veriore dhe Jugore, Kina dhe shumë vende nga Amerika Jugore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]