Granada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Granda
Qytet
noform
Pamja e katedralës nga Alhambra
Stema_figura
Stema e Granadës
Bandera de Granada2.svg
Flamuri i Granadës
Vendndodhja
Granda is located in Spanjë
Granda
Granda

Koordinatat: 37°10′41″V 3°36′03″P / 37.17806°V 3.60083°P / 37.17806; -3.60083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Granada
Kryetari i Bashkisë Francisco Cuenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 88.02 km2
Lartësia 738 m (m.n.d.)
Popullsia 237,540 banorë
Dendësia 2,700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 18001-18019
Prefiksi 958 / 858
Koordinatat 37° 10′ 41″ Veri

3° 36′ 03″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.granada.org

Granada është qytet dhe kryeqytet i provincës Granada, në komunitetin autonomAndalusisë.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Granada ndahet në gjashtë distrikte:

Realejo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Realejo ishte distrikt jehud. Popullsia jehude ishte e rëndësishme në atë kohë në Granada.

Cartuja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë ndërtesa janë ndërtuar me zgjerimin e universitetit të Granadës.

Bib-Rambla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditët e sotme, Bib-Rambla është një pikë e lartë për gastronomisë, veçanërisht në tarraca e saj të restoranteve, të hapur në ditë të bukura.

Sacromonte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë, e cila u bë e famshme nga shekulli i nëntëmbëdhjetë të banuara kryesisht nga banorët e saj romët.

Albayzín[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Albayzín ka monumente të shumta nga periudha të ndryshme, kryesisht të periudhës nazari dhe Rilindjes.

Zaidín[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është e popullarizuar nga romët, shumë banorë që banojnë këtu janë nga Afrika Veriore dhe Jugore, Kina dhe shumë vende nga Amerika Jugore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]