Sharxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sharxha
الشارقةّ
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.400.000

Sharxha ose Sharika (Arabisht: الشارقة‎ aš-Šāriqah) është qyteti i tretë më i madh dhe i popullarizuar në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ndodhet në bregdetin verior të Gjirit persikGadishullin Arabik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sharxha ishte një nga qytetet më të pasura në këtë rajon me një zgjidhje në ekzistencë për më shumë se 5000 vjet. Klani Kavasimi (fisi Huvaila) e kanë themeluar Sharjahin dhe pëafërsisht 1727 e shpallë Sharxhain pavarësi.

Më 2 dhjetor 1971, së bashku me Ebu Dhabi, Dubain, Axhmanin, Umm el-Kavain dhe Fuxhaira u bashkuan pë ta formuar Emiratet e Bashkuara Arabe. Emirati i shtatë, Res el-Haime u bashkua më 10 shkurt 1972, i cili ka fqinjë të madhe të cilët nuk janë arab.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulltan Al Omaimi thotë se disa historianë thojnë se qyteti Sharxha ishte emri i një idhulli i cili ka ekzistuar para Islamit i cili ishte i njohur si Rapper Al Shareq.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sharxha ka klimë shkretëtire. Dimri është i nxehtë, por vera është edhe më nxehtë. Reshjet në përgjithësi janë të lehta dhe të çrregullta, dhe ndodh pothuajse tërësisht nga nëntori deri në maj. Rreth dy të tretat e shiut të vitit bie në muajt shkurt dhe mars.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka shumë shkolla publike dhe private përveç univeristeteve, përfshirë Universiteti i Sharxha, Universiteti Amerikanë i Sharxhait, Kolegjin e meshkujve dhe kolegjin e femrave. Disa nga këto universitete janë në një vend.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]