Vitoria-Gasteiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vitoria-Gasteiz
Komunë
noform
Virgen Blanca Square of Vitoria-Gasteiz
Stema_figuraFlag of Vitoria.svg
Vendndodhja
Vitoria-Gasteiz is located in Spanjë
Vitoria-Gasteiz
Vitoria-Gasteiz

Koordinatat: 42°51′V 2°41′P / 42.850°V 2.683°P / 42.850; -2.683

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  País Vasco
Provinca Álava
Qarku Vitoria-Gasteiz
Kryetari i Bashkisë Javier Maroto
Partia People's Party
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 276.81 km2
Lartësia 525 m (m.n.d.)
Popullsia 242082 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1181
Vendasit Vitoriano, -na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 01001 - 01015
Faqja Zyrtare www.vitoria-gasteiz.org


Vitoria-Gasteiz është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vitoria-Gasteiz, të provincës Álava, në Baskia. Vitoria-Gasteiz ka 242082 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 276.81 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]