Lleida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lleida
Komunë
noform
La Seu Vella cathedral in Lleida
Stema_figuraFlag of Lleida.svg
Vendndodhja
Lleida is located in Spanjë
Lleida
Lleida

Koordinatat: 41°37′0″V 0°38′0″L / 41.61667°V 0.63333°L / 41.61667; 0.63333

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Lleida
Qarku Segrià
Kryetari i Bashkisë Angel Ros i Domingo
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 211.7 km2
Lartësia 155 m (m.n.d.)
Popullsia 138,416 hab. banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 6th century BC
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 25001-25007
Prefiksi 34 (Spain) + 973 (Lleida)
Koordinatat 41° 37′ 0″ Veri

0° 38′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.paeria.cat


Lleida është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Segrià, të provincës Lleida, në Katalonia. Lleida ka 138,416 hab. banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 211.7 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]