Badalona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Badalona
Komunë
noform
Stema_figuraBandera Badalona.svg
Vendndodhja
Badalona is located in Spanjë
Badalona
Badalona

Koordinatat: 41°26′56″V 2°14′46″L / 41.44889°V 2.24611°L / 41.44889; 2.24611

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Barcelonès
Kryetari i Bashkisë Xavier García Albiol (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.17 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 220977 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Badaloní (ca)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08910-08918
Prefiksi (+34) 934
Koordinatat 41° 26′ 56″ Veri

2° 14′ 46″ Lindje

Faqja Zyrtare www.badalona.cat


Badalona është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Barcelonès, të provincës Barcelona, në Komunitetin Katalonia. Badalona ka 220977 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 22.17 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]