Elche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elche
Spanjisht : Elche / Elx
Komunë
noform
Altamira Castle in Elche
Stema_figuraFlag of Elx.svg
Vendndodhja
Elche is located in Spanjë
Elche
Elche

Koordinatat: 38°16′1″V 0°41′54″P / 38.26694°V 0.69833°P / 38.26694; -0.69833

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Baix Vinalopó
Kryetari i Bashkisë Mercedes Alonso (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 326.07 km2
Lartësia 86 m (m.n.d.)
Popullsia 230.224 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Iberos; 5th century BC
Vendasit Il·licità, il·licitana
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 032xx
Prefiksi 966 - 965
Koordinatat 38° 16′ 1″ Veri

0° 41′ 54″ Perëndim

Faqja Zyrtare Official Website


Elche është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Vinalopó, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Elche ka 230.224 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 326.07 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]