Jump to content

Torrevieja

Coordinates: 37°58′40″N 0°41′0″W / 37.97778°N 0.68333°W / 37.97778; -0.68333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Torrevieja
Shëtitorja e plazhit në Torrevieja
Shëtitorja e plazhit në Torrevieja
Flamuri i Torrevieja
Stema Torrevieja
Torrevieja is located in Earth
Torrevieja (Earth)
Koordinatat: 37°58′40″N 0°41′0″W / 37.97778°N 0.68333°W / 37.97778; -0.68333
VendiSpanja Spanja
Komunitet autonom Valencia
ProvincaAlicante
QarkuVega Baja del Segura
Rrethi gjyqësorTorrevieja
ThemelimiShekulli i 20-të
Qeveria
 • MayorJosé Manuel Dolón García (2015) (LV)
Sipërfaqja
 • Gjithsej71,44 km2 (2,758 sq mi)
Lartësia mbidetare
7 m (23 ft)
Popullsia
 (2021)
 • Gjithsej82 842
 • Dendësia116.534/km2 (3,0182/sq mi)
Emri i banorëveTorreviejan
torrevejense (es)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
03181 a 03188
Kodi telefonik965 dhe 966
Faqja zyrtarewww.torrevieja.es

Torrevieja (Valencian: Torrevella)[a] është një qytet bregdetar komunëSpanjë, e vendosur në në qarkun Vega Baja del Segura, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias, në bregun juglindor të Mesdheut.

Torrevieja shtrihet rreth 50 kilometra në jug të qytetit të Alicante dhe kishte një popullsi prej 82,842 sipas regjistrimit të 2021. Torrevieja ishte fillimisht një fshat i minierave të kripës dhe peshkimit pasi ndodhet midis detit dhe dy liqeneve të mëdhenj rozë me kripë, të njohur si Las Salinas de Torrevieja.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në vitin 1802, Torrevieja ekzistonte vetëm si një kullë e lashtë roje, e cila i dha qytetit emrin e saj (Torre Vieja, spanjisht, që do të thotë 'Kulla e Vjetër') dhe disa vila punëtorësh. Por në vitin 1803, Charles IV autorizoi lëvizjen e zyrave të prodhimit të kripës nga La Mata në vetë qytet dhe lejoi ndërtimin e banesave atje. Në vitin 1829, qyteti u shkatërrua plotësisht nga një tërmet, por pellgjet u rindërtuan shpejt dhe u rihapën. Në vitin 1931, Alfonso XIII i dha statusin e qytetit Torrevieja me grant të veçantë. Gjatë kësaj periudhe ka pasur edhe një treg në rritje për lirin, kërpin dhe pambukun.

Në shekullin e 19-të, kripa transportohej kryesisht nga qyteti nga anije suedeze dhe holandeze. Në atë kohë, kishte vetëm kërkesë të kufizuar nga rajone të tjera të Spanjës, kryesisht Galicia dhe në një masë më të vogël, Valencia. Edhe pse në agimin e shekullit të 20-të, një e katërta e gjithë kripës së korrur nga laguna në Torrevieja u shit në vetë Spanjën dhe pjesa tjetër eksportohej në tregjet e huaja. Sot, ajo është ende një industri e rëndësishme në Torrevieja dhe një punëdhënës i madh. Mund të vizitoni Muzeun e Detit dhe Kripës.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i klasifikimit të klimës Köppen-Geiger e klasifikon klimën e tij si të nxehtë gjysmë të thatë (BSh),[1] me dimër të thatë, të butë dhe verë të nxehtë dhe shumë të thatë. Tetori është muaji më i lagësht.

Torrevieja mean sea temperature[2]
Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor
15 °C
(59 °F)
14 °C
(57 °F)
15 °C
(59 °F)
16 °C
(61 °F)
18 °C
(64 °F)
21 °C
(70 °F)
23 °C
(73 °F)
25 °C
(77 °F)
24 °C
(75 °F)
21 °C
(70 °F)
18 °C
(64 °F)
16 °C
(61 °F)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Megjithëse Torrevieja është në zonën spanjolleKomunitetit Valencian, ajo gjithashtu ka zyrtarisht emrin valencias Torrevella.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Climate: Torrevieja - Climate graph, Temperature graph, Climate table" (në anglisht). Climate-Data.org. Marrë më 2013-12-06.
  2. ^ "Torrevieja Climate and Weather Averages, Costa Blanca" (në anglisht). Weather2Travel. Marrë më 2013-12-06.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]