Xàbia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xàbia
Spanjisht : Jávea
Komunë
noform
View of Xàbia from Montgó massif
Stema_figura
Vendndodhja
Xàbia is located in Spanjë
Xàbia
Xàbia

Koordinatat: 38°47′21″V 0°9′47″L / 38.78917°V 0.16306°L / 38.78917; 0.16306

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Marina Alta
Kryetari i Bashkisë José F. Chulvi Español (2011)
Partia Coalition: PSPV, XD, CpJ
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68.59 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 33149 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit xabienc, xabienca (va)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 03730, 03738, 03739
Koordinatat 38° 47′ 21″ Veri

0° 9′ 47″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ajxabia.com


Xàbia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Alta, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Xàbia ka 33149 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 68.59 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]