Altea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Altea
Komunë
Stema_figuraBandera d'Altea.svg
Vendndodhja
Altea is located in Spanjë
Altea
Altea

Koordinatat: 38°35′55″V 0°3′7″P / 38.59861°V 0.05194°P / 38.59861; -0.05194

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Marina Baixa
Kryetari i Bashkisë Andrés Ripoll Llorens (2007)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 34.43 km2
Lartësia 61 m (m.n.d.)
Popullsia 23780 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alteà
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 3590
Koordinatat 38° 35′ 55″ Veri

0° 3′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.altea.es


Altea është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Baixa, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Altea ka 23780 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 34.43 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]